Hlavní obsah
Mezičtvrtletní změna HDP. Foto: Martin Havelka, Novinky

Česká ekonomika se propadla o něco méně, než se čekalo

Hrubý domácí produkt (HDP) Česka v prvním čtvrtletí letošního roku klesl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 3,3 procenta. Vyplynulo to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Původně statistici hovořili o propadu ekonomiky o 3,6 procenta. Meziroční propad činil 2 procenta, původně mělo jít o 2,2 procenta.

Mezičtvrtletní změna HDP. Foto: Martin Havelka, Novinky
Česká ekonomika se propadla o něco méně, než se čekalo

Česká ekonomika se tak podle zpřesněného odhadu propadla o něco méně, než statistici předpokládali ještě v květnu.

„Největší pokles byl v odvětvích obchodu, ubytování, pohostinství a dopravy, a to o 4,9 procenta, průmysl poklesl o 3,7 procenta,“ doplnil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

„Ačkoli restriktivní opatření proti šíření koronaviru postihla pouze dva poslední týdny března, zasáhla ekonomiku tak citelně, že stáhla celé první čtvrtletí do citelného poklesu,“ uvedl ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„Propad ekonomiky v samotném březnu tak byl přes 10 procent a v posledních týdnech března pak byl až čtvrtinový. Vzhledem k tomu, že duben byl restrikcemi zasažen téměř celý a květen se vracel k normálu také relativně pomalu, je patrné, že pokles tuzemské ekonomiky v druhém čtvrtletí bude dvouciferný,“ dodal.

Ačkoliv většina ekonomik se ve čtvrtletí kvůli restriktivním opatřením propadá, je tu jedna výjimka. Švédsko v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu rostlo o 0,4 procenta meziročně a o 0,1 procenta mezičtvrtletně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků