Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Česká ekonomika spadla o 10,7 procenta, nejvíc v historii ČR

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla meziročně o 10,7 procenta. Oproti první třem měsícům letošního roku potom hrubý domácí produkt (HDP) poklesl o 8,4 procenta. Vyplývá to z dat, jež v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Česká ekonomika spadla o 10,7 procenta, nejvíc v historii ČR

Propad je o něco menší, než se předpokládalo, počítalo se s meziročním poklesem o 12,3 procenta, připomněl server Patria.

Ve druhém čtvrtletí na Česko v plné síle dopadly ekonomické důsledky globální pandemie covid-19 a především souvisejících restriktivních opatření. Česká ekonomika tak zaznamenala výrazný pokles zahraniční poptávky, nižší spotřebu domácností a nižší investiční aktivitu.

„Ve druhém čtvrtletí došlo k prohloubení poklesu ekonomiky a hrubý domácí produkt se propadl nejvíce v historii samostatné České republiky. Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

„Jedná se o bezprecedentní propad HDP v dějinách naší země. Česko se tak oficiálně dostalo do recese a rozhodující pro náš další vývoj bude, jak rychle se z pádu oklepeme a postavíme se na obě nohy,“ poznamenala ekonomka Jana Mücková, ředitelka společnosti Bondster.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků