Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Česká ekonomika se dostala z recese, tvrdí analytici

Česká ekonomika se v prvním čtvrtletí zřejmě podle odhadů analytiků oslovených ČTK dostala z recese. Podle většiny ekonomů totiž v prvním čtvrtletí ekonomika ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala nebo mírně rostla. V recesi se přitom ekonomika považuje tehdy, když dvě čtvrtletí po sobě výkon ekonomiky klesá. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2011 klesl podle Českého statistického úřadu o 0,1 procenta.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Česká ekonomika se dostala z recese, tvrdí analytici

V meziročním srovnání podle většiny odhadů ekonomika rovněž mírně stoupla, a to o 0,1 až 0,2 procenta. První odhad o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v úterý 15. května.

"Předpokládám, že ekonomika stále balancuje na hranici recese. Nad vodou ji drží exportně orientovaný průmysl, zatímco stavebnictví a služby zůstávají i nadále v útlumu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Ekonomika podle něj stále nemůže spoléhat na domácí poptávku, kterou v případě domácností brzdí reálný propad příjmů a obavy z dalšího vývoje. "Ani investiční aktivita není nijak výrazná poté, co veřejný sektor omezil svoje investiční projekty a firmy raději s investicemi vyčkávají," dodal.

"Očekáváme, že HDP se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil o 0,1 procenta mezičtvrtletně s rizikem spíše nahoru," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. I podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se HDP v prvním čtvrtletí obrátil do meziročního růstu. "Růst HDP byl ovšem do značné míry důsledkem přestupného roku, který znamenal zvýšení spotřeby," dodal.

Mírný růst o 0,2 procenta mezičtvrtletně a o 0,3 procenta meziročně předpokládá díky vývoji exportu i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. "Data z posledních měsíců byla ovšem dost smíšená, přičemž se může objevit další revize předchozích čtvrtletí," upozornil.

Naopak mezičtvrtletní i meziroční mírný pokles ekonomiky očekává analytik Next Finance Vladimír Pikora. "Statistiky přinášejí za první kvartál velmi rozporuplnou informaci. Na jednu stranu vidíme, jak se zadýchává průmysl a jak je slabá domácí poptávka. Na druhou stranu ale čisté exporty letí strmě nahoru a jsou skoro dvojnásobné než ve stejném období loňského roku," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků