Hlavní obsah
Češi patrně budou volit levnější způsoby cestování. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Češi začnou šetřit na výdajích za cestování

Plánované úspory ve státním rozpočtu přinutí Čechy spořit i na výdajích za cestování. Rostoucí ceny energií i potravin a v neposlední řadě i plánované snížení platů státních zaměstnanců budou mít podle analýzy společnosti Mag Consulting za následek snížení rozpočtů na cestování o deset až 15 procent.

Češi patrně budou volit levnější způsoby cestování. (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Češi začnou šetřit na výdajích za cestování

"Snížení příjmů a zvýšení výdajů rodinných rozpočtů se tak může v příštím roce projevit v dalším snižování počtu nakoupených zájezdů," uvedl analytik Jaromír Beránek podle nějž zpomalí také nárůst individuálních cest do zahraničí. Mírný pokles návštěv hromadných ubytovacích zařízení předpokládá Beránek v rámci domácího cestovního ruchu. Lidé budou naopak volno více trávit na vlastních chatách a chalupách.

"Na straně příjmů může dojít zejména u zaměstnanců v rozpočtovém sektoru vlivem připravovaného snížení tarifních platů o deset procent k výraznému poklesu," míní Beránek. Právě zaměstnanci veřejného sektoru patří mezi největší uživatele služeb cestovního ruchu. Určitý pokles příjmů se může projevit také v podnikatelské sféře, kde dosud nedozněly vlivy ekonomické recese.

Cizinci se pomalu vracejí

Obyvatelé České republiky utratili loni za zahraniční cesty 77,2 miliardy korun, což je o 300 miliónů méně než předloni. Jak vyplývá z údajů České národní banky, Češi začali výrazně šetřit až v posledním čtvrtletí, do té doby výdaje na cestování rostly.

Do českých ubytovacích zařízení se po loňském výrazném propadu letos začali vracet cizinci. Od ledna do června jich přijelo 2,8 milionu, což je meziročně o 3,7 procenta více. Naopak Čechů bylo v pololetí v tuzemských hotelech o 3,2 procenta méně, celkem 2,5 milionu. Vyplývá to z nedávno zveřejněných údajů Českého statistické úřadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků