Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Češi dluží bankám 958 miliard korun

České domácnosti dlužily na konci září bankám 958,4 miliardy korun. Za jeden měsíc se zadlužení zvýšilo o 7,6 miliardy. Plyne to z údajů České národní banky. V čísle jsou započítány hypoteční i spotřebitelské úvěry.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Češi dluží bankám 958 miliard korun

Lidé si půjčují méně peněz než dříve, důvodem je i to, že banky jsou při jejich poskytování obezřetnější a lidé se také častěji bojí, že na ně dolehne krize a nebudou moci úvěr splácet.

Další peníze Češi dluží soukromým splátkovým společnostem. Od nich si berou půjčky nebo úvěry například na koupi spotřebního zboží.

"Zadlužení českých domácností již nelze považovat za nízké, a proto je zpomalení jeho růstu žádoucí," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. V minulých letech rostl objem úvěrů ročně zhruba o třetinu, nyní je to o 14 procent.

Marek upozornil na číslo, podle nějž klesl objem úvěrů poskytovaným firmám. Zadluženost klesla o 64,7 miliardy na 953,7miliardy korun. "Pokles firemního úvěrování limituje investiční aktivitu a představuje brzdu oživení české ekonomiky z recese," upozornil Marek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků