Hlavní obsah

Ceny ropy ve čtvrtek opět razantně poklesly. Americká ropa tak propadla až na dvoutýdenní minimum pod 65 dolarů za barel. Za nečekanou změnou jsou údaje o růstu zásob v USA a ústup z obav ze sankcí proti Íránu.

Ceny ropy zaznamenaly prudký pokles

Cena americké lehké ropy klesla ve čtvrtek v osm hodin večer proti středě o 2,16 dolaru na 64,40 dolaru za barel. Proti středečnímu vrcholu je tak její cena nižší již o více než čtyři dolary. Severomořská ropa Brent oslabila o 2,48 USD na 62,55 dolaru za barel.

Ropa tak navázala na středeční propad, kdy po zprávách o růstu zásob v USA ztratila asi dvě procenta. Zásoby ropy jsou po posledním vzestupu meziročně vyšší o 11 procent a zásoby benzinu v USA se minulý týden zvýšily o 4,2 miliónu barelů, tedy mnohem více, než se čekalo.

Cena ropy reaguje na situaci v Íránu

"Celý poslední rok se zde vede bitva mezi důrazem na krátkodobý přetlak nabídky a geopolitickými obavami; nyní každý sleduje převis nabídky," řekl agentuře Reuters Andy Lebow z newyorské firmy Man Financial. V USA se zvyšují zásoby ropy i díky nezvykle teplému počasí, přestože v Evropě a v Asii je naopak chladno.

Ve čtvrtek dále ustoupily obavy ze sankcí vůči Íránu, jenž vede spor se Západem o svůj jaderný program. Činitelé USA a Evropy dali najevo že zapojení Rady bezpečnosti OSN do sporu neznamená konec diplomacie. "Neusilujeme o sankce ani jiná trestná opatření proti Íránu," řekl americký vyslanec Gregory Schulte na zasedání Mezinárodní agentury pro jadernou energii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků