Hlavní obsah
Vývoj ceny ropy WTI Foto: Martin Havelka, Novinky

Ceny ropy jsou nejnižší za více než dvacet let

Ceny ropy se dále propadají. V průběhu pondělního obchodování v Asii se americká lehká ropa propadla o 21 procent na 14,47 dolaru za barel. To je nejnižší úroveň od roku 1999. Později část ztrát smazala a dostala se na 15,30 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent ztratila 1,1 procenta na 27,78 dolaru za barel.

Vývoj ceny ropy WTI Foto: Martin Havelka, Novinky
Ceny ropy jsou nejnižší za více než dvacet let

Globální poptávku po ropě zasáhla pandemie nemoci covid-19 a s ní související omezování dopravy a cestování. Nově ceny ropy tlačí dolů obavy, že trh bude zaplaven nevyužitou ropou, kterou nebude kde skladovat, uvedl server listu Financial Times.

Přední producenti ropy sdružení ve skupině OPEC se přitom domluvili na koordinovaném snížení těžby, které by mělo tlak na snižování ceny zmírnit. Na základě dohody by globální těžba ropy měla klesnout zhruba o desetinu.

Vývoj cen ropy Brent

Foto: Martin Havelka, Novinky

Tomu však předcházela cenová válka lídra Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Saúdské Arábie s Ruskem, které je hlavním představitelem partnerů, již se k dohodám o snižování těžby ropy připojují. Saúdská Arábie v tomto období trh naopak zaplavovala ropou, čímž zvyšovala tlak na snižování ceny komodity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků