Hlavní obsah
Vývoj cen ropy Brent Foto: David Ryneš, Novinky

Ceny ropy dál klesají, Brent prolomil hranici 46 dolarů za barel

Světové ceny ropy v úterý pokračují v poklesu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel, severomořský Brent se nyní nachází pod 46 dolary. Od loňského června se ceny ropy snížily už asi o 60 procent.

Vývoj cen ropy Brent Foto: David Ryneš, Novinky
Ceny ropy dál klesají, Brent prolomil hranici 46 dolarů za barel

WTI zlevnila až na 44,20 dolaru za barel, což představuje nejnižší úroveň od dubna 2009. Později část ztrát smazala a odpoledne se prodávala za zhruba 44,80 USD za barel. Proti pondělnímu závěru tak stále vykazovala pokles o více než dolar. Cena severomořské ropy Brent se propadla až na 45,19 dolaru za barel, nejníže od března 2009.

„Ceny pokračují ve volném pádu,” řekl agentuře Bloomberg analytik Amrita Sen ze společnosti Energy Aspects. „OPEC zůstává jediným faktorem, který může trhy v krátké době stabilizovat,” dodal.

Spojené arabské emiráty se v úterý nicméně postavily za listopadové rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy snižováním produkce. Stejně jako další významní členové kartelu, zejména Saúdská Arábie, se domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.

Benzín v Česku dál zlevní

Ceny ropy tlačí dolů vysoké dodávky suroviny na trh, za kterými z velké části stojí rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. „Trh se nyní nachází tak trochu v panice,” poznamenal analytik Ole Hansen ze společnosti Saxo Bank. „Nezaznamenali jsme žádné kroky nebo komentáře, které by agresivní prodej zmírňovaly,” dodal.

Díky levné ropě zlevnily v Česku loni pohonné hmoty o více než čtyři koruny. Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka může benzín a nafta do konce ledna zlevnit o další 1,50 koruny. [celá zpráva]

Většině se vyplatí těžit, i když ropa bude za 40 USD

I kdyby cena Brentu klesla na 40 dolarů za barel, nevyplatila by se těžba pouze u 1,6 procenta současných globálních dodávek, uvedla ve své analýze konzultační společnosti Wood Mackenzie.

Společnost analyzovala údaje o těžbě 2222 ropných polí po celém světě, aby zjistila, jak moc by ceny ropy musely klesnout, aby těžba byla dražší, než kolik je hodnota vytěžené ropy.

Jako jedna z prvních by podle ní patrně byla ukončena těžba ve stárnoucích ropných vrtech v USA. Wood Mackenzie odhaduje, že tyto vrty vytěží asi jeden milión barelů denně. Náklady na jejich činnost se pohybují v rozmezí od 20 do 50 dolarů za barel, takže kdyby cena klesla pod 40 dolarů, mohli by se někteří producenti rozhodnout, že těžbu ukončí.

Ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie na konci roku tvrdil, že OPEC neomezí těžbu, ani když ropa zlevní na 20 dolarů za barel. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků