Hlavní obsah
Ilustrační foto – lékárna. Foto: Milan Malíček, Právo

Čechy stojí zdraví stále více. Za léky dá každý přes 2600 korun ročně

Výdaje českých domácností za léky v roce 2018 meziročně stouply o 8,4 procenta. Každý za ně v průměru zaplatil přes 2600 korun, informoval Český statistický úřad. Rostou i celkové výdaje státu a pojišťoven na zdravotní péči.

Ilustrační foto – lékárna. Foto: Milan Malíček, Právo
Čechy stojí zdraví stále více. Za léky dá každý přes 2600 korun ročně

„Polovina výdajů na zdraví z kapes domácností padne na léky. Za doplatky na léky na recept zaplatili lidé v roce 2018 přes 12 miliard a za volně prodejné léky skoro 16 miliard korun,“ uvedla Vladimíra Kalnická z ČSÚ.

Dohromady domácnosti za zdravotní péči zaplatily skoro 58 miliard. Vedle léků šlo hlavně o výdaje na zubaře, ošetření u ambulantních lékařů nebo za zdravotní pomůcky.

Celkové výdaje na zdravotní péči v Česku rostlou už třetí rok, v roce 2018 dosáhly 430,9 miliardy a meziročně se tak zvýšily o 11 procent. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Česko patří mezi státy, kde je zdravotní péče financovaná především prostřednictvím povinného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny financují zhruba dvě třetiny veškeré zdravotní péče v Česku.

Výdaje domácností na zdravotní péči.

Foto: Martin Havelka, Novinky

V roce 2018 celkové výdaje na zdraví rostly rychleji než HDP a jejich podíl se tak zvýšil na 8,1 procenta, tedy na hodnotu z roku 2014.

„Výdaje na zdravotní péči v ČR ve vztahu k jejímu HDP patří v rámci zemí EU dlouhodobě k těm nižším. V roce 2017 dosáhl průměr za země EU 28
u tohoto ukazatele hodnoty 9,8 procenta HDP a ČR se umístila na pomyslném žebříčku zemí na 17. místě za Bulharskem a Řeckem,“ dodal předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Ekonom Czech Fundu Lukáš Kovanda upozornil, že výdaje na zdravotní péči v Česku dosáhly předloni rekordní úrovně od roku 2010, odkdy má ČSÚ k dispozici časovou řadu metodicky srovnatelných údajů.

„Výdaje byly rekordní za uplynulé desetiletí jak v absolutní výši, tak v relativní výši vůči HDP. Ukazuje se, že pro vládu byly v roce 2018 zdravotnické výdaje klíčovou prioritou, i když částečně se v příznivých datech zrcadlí také obecná inflace. Výsledek přitom je alespoň krátkodobě udržitelný, neboť zadlužení zdravotních pojišťoven se nenavyšuje. V roce 2018 hospodařily poměrně citelně přebytkově,“ komentoval to Kovanda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků