Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

ČD mají nouzi o mladé lidi, nové zaměstnance loví už na středních školách

Českým drahám hrozí, že za několik let nebudou mít nikoho, kdo by řídil jejich vlaky. Průměrný věk strojvedoucích je v současnosti zhruba 50 let, dráhy se proto rozhodly odlovit nové možné zaměstnance již na středních školách.

Foto: Profimedia.cz
ČD mají nouzi o mladé lidi, nové zaměstnance loví už na středních školách

Pro vybrané studenty, kteří nastoupí 1. září na školy, připravil podnik speciální stipendijní program. Mladiství se však museli zavázat, že po maturitě odpracují u drah alespoň pět let.

„České dráhy si chtějí připravit mladé lidi zejména pro výkon náročných profesí strojvedoucích a výpravčích. Hlavně mezi strojvedoucími je dnes o mladé nouze, průměrný věk je zhruba 50 let. Jejich hromadné odchody do důchodu by mohly být v budoucnu problém,“ uvedl podnik.

Od 1. září bude v rámci Stipendijního programu ČéDés finančně podporováno 131 studentů z devíti středních škol po celé ČR. Za to, že budou mladiství po maturitě pracovat u drah, jim podnik bude platit ubytování na internátu, získají například stipendijní příspěvek, bezplatné cestování vlakem či letní brigádu právě u ČD.

Dohoda mezi studenty a podnikem je vždy uzavřena smlouvou. Pokud středoškoláci nebudou mít dobré studijní výsledky či po maturitě k drahám nenastoupí, budou muset vrátit vyplacenou podporu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků