Hlavní obsah
Budova soudu ve švýcarské Bellinzoně. (Ilustrační foto) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Část miliard by mohlo Česko získat zpět, dostalo klíčové části rozsudku v kauze MUS

Česká republika by mohla získat zpět část ze 14 miliard korun zablokovaných na švýcarských účtech. Dopomoci by k tomu měli klíčové pasáže rozsudku švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Podle ministerstva financí dokumenty poskytl státu sám švýcarský soud, uvedla ČT.

Budova soudu ve švýcarské Bellinzoně. (Ilustrační foto) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Část miliard by mohlo Česko získat zpět, dostalo klíčové části rozsudku v kauze MUS

Švýcarsko požádalo o část rozsudku, která se týká České republiky, české ministerstvo financí. "V tuto chvíli ho analyzujeme a samozřejmě zvážíme další možné kroky," řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Zásilka se soudními dokumenty může pomoci státu ve snaze získat miliardy zablokované na švýcarských kontech bývalých manažerů MUS, uvedla ČT.

Stát však zatím nechce zveřejnit detaily operace. Snaží se prý využít kliček, které umožňuje švýcarský právní řád, a podat i nové žaloby u tamních civilních soudů. Podle náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána by to v ideálním případě mohlo trvat dva roky.

Domníváme se, že jde o výnosy z trestné činnost a ty je možné případně i konfiskovat.
státní zástupce Petr Šereda

Stát navíc podle ČT počítá i s tím, že by se mohl dostat také k více než miliardovému majetku bývalých manažerů v Česku. "Domníváme se, že jde o výnosy z trestné činnost a ty je možné případně i konfiskovat," uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Kauza se týká nákupu akcií MUS, které manažeři pořizovali za peníze firmy, jež pak podle soudu nevrátili. Českému státu způsobili podle obvinění škodu tím, že v roce 1999 koupili státní podíl za nepřiměřeně nízkou částku 650 miliónů korun.

Soud ve švýcarské Bellinzoně loni v říjnu nepravomocně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině a proti rozsudku se mohou odvolat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků