Hlavní obsah
Sídlo Evropské komise v Bruselu (ilustrační foto)

Bulharská firma BEH dostala od Evropské komise dvoumiliardovou pokutu

Evropská komise (EK) vyměřila bulharské státní společnosti BEH (Bulgarian Energy Holding) pokutu 77 milionů eur (téměř dvě miliardy Kč) za to, že v období pěti let do roku 2015 blokovala konkurenčním firmám přístup ke stěžejní plynárenské infrastruktuře. Firma tím zneužívala svého dominantního postavení, uvedla v pondělí komise.

Sídlo Evropské komise v Bruselu (ilustrační foto)
Bulharská firma BEH dostala od Evropské komise dvoumiliardovou pokutu

Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová v reakci uvedla, že Sofia verdikt ještě neobdržela a že o dalším postupu teprve rozhodne. Na zaplacení pokuty má firma tři měsíce.

Ministryně také kritizovala EK za požadavek, aby Bulharsko zprivatizovalo provozovatele plynárenské sítě BEH, firmu Bulgartransgaz, aby dosáhla pokuty a pokutě se vyhnula.

„Jde o strategickou infrastrukturu, která je přímo spojena s národní bezpečností. Nemůžeme připustit kompromisy s naší národní bezpečností,” řekla Petkovová novinářům.

Komise uvedla, že společnost BEH zablokovala přístup k domácí síti pro přepravu plynu, jedinému zásobníku plynu v zemi a jedinému plynovodu pro dovoz plynu do Bulharska. „Bez přístupu k této základní infrastruktuře nebylo možné, aby potenciální konkurenti vstoupili v Bulharsku na velkoobchodní trh,” uvedla EK.

Distribuční firma Bulgargaz tak získal prakticky monopolní postavení. Bulgartransgaz a Bulgargaz, kterých se pokuta týká, jsou vedle dalších firem součástí holdingu BEH.

Opatření EU je v souladu s cílem dosáhnout v 28členném bloku jednotného energetického trhu, uvedla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků