Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Brusel uložil MasterCardu pokutu skoro 15 miliard

Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6 miliardy korun) za porušování hospodářské soutěže. Firma podle verdiktu v rozporu s antimonopolními pravidly EU omezovala možnosti obchodníků využívat výhodnějších podmínek, které nabízejí banky v jiných zemích EU, informovala EK na svém webu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Brusel uložil MasterCardu pokutu skoro 15 miliard

Jak uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, evropští spotřebitelé používají platební karty každý den, když kupují potraviny a oblečení nebo nakupují na internetu.

„Jelikož neumožnili obchodníkům vybrat si nejlepší podmínky nabízených bankami v jiných členských zemích, pravidla MasterCard uměle zvýšily náklady na platby kartou pro zákazníky i maloobchod,“ prohlásila Vestagerová.

MasterCard prohlásila, že případ, který se týká období asi dvou let, tímto považuje za uzavřený.

Když zákazník platí kartou v kamenném obchodě nebo e-shopu, banka obchodníka platí poplatek (interchange fee) bance držitele karty. Pravidla MasterCard ukládala bance obchodníka použít poplatek platný v zemi, kde se obchod nachází, popsala v tiskové zprávě EK.

Dvojka na trhu

Podle Reuters jde o největší pokutu uloženou vydavateli platebních karet, na jejichž kontroly se Brusel v poslední dekádě zaměřil.

Platby kartami hrají v ekonomice jednotného trhu velkou roli, využívají se pro domácí i přeshraniční transakce i v internetových obchodech. Evropští spotřebitelé a podnikatelé je používají ve více než třetině bezhotovostních plateb. Společnost MasterCard je v evropské hospodářské oblasti z hlediska emise spotřebitelských karet i z hlediska hodnoty transakcí druhým největším hráčem na trhu po firmě Visa.

Vzhledem k tomu, že firma MasterCard s vyšetřovateli spolupracovala, EK původně vyměřenou pokutu o deset procent snížila, uvádí se v oznámení komise.

Společnost MasterCard oznámila, že pokutu zaúčtuje do čtvrtého čtvrtletí 2018 a případ považuje za uzavřený. „Toto rozhodnutí se týká pouze minulých postupů, pokrývá omezené období necelých dvou let a nevyžaduje žádnou změnu současných obchodních praktik MasterCard," uvedla společnost v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků