Hlavní obsah
Pneumatiky Nexen Foto: nexentire.com

Brusel schválil Česku miliardové investiční pobídky pro firmu Nexen

Evropská komise schválila Česku investiční pobídku pro společnost Nexen Tire. Továrna na pneumatiky u Žatce tak může získat regionální podporu ve výši téměř 117 miliónů eur (přes 3,2 miliardy korun). Komise to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě.

Pneumatiky Nexen Foto: nexentire.com
Brusel schválil Česku miliardové investiční pobídky pro firmu Nexen

Evropská exekutiva míní, že české pobídky odpovídají evropským pravidlům o státní podpoře a „budou napomáhat regionálnímu rozvoji, aniž by přitom nepatřičně narušovaly hospodářskou soutěž na vnitřním trhu”.

Česko oznámilo Bruselu, že plánuje podpořit výstavbu nové továrny na pneumatiky celkovou částkou 116,8 miliónu eur (přes 3,2 miliardy Kč). Tato suma sestává z přímé dotace ve výši 39,7 miliónu eur (přes miliardu Kč), z příspěvku na vytvoření pracovních míst ve výši 10,1 miliónu eur (asi 272 miliónů korun) a z daňových úlev a zvýhodněné ceny pozemku vyčíslených přibližně na 67 miliónů eur (cca 1,8 miliardy Kč).

Práce pro skoro 1400 lidí

Továrna na pneumatiky pro osobní a lehké nákladní vozy by měla v zóně Triangle na bývalém vojenském letišti u Žatce začít vznikat letos na podzim. Jihokorejská firma podle českých úřadů investuje do stavby přes 22 miliard korun a slibuje vznik 1384 pracovních míst.

„Žatecko se potýká s vysokou nezaměstnaností a životní úroveň zde nedosahuje průměru EU. Jedná se tedy o oblast, která je podle příslušných pravidel EU způsobilá pro regionální podporu,” uvedla komise.

Podíly firmy Nexen a její mateřské společnosti na relevantních trzích s pneumatikami zůstanou i po této investici pod určitou prahovou hodnotou a v příslušných mezích zůstane i vytvořená výrobní kapacita. Komise proto míní, že přínos této státní podpory pro regionální rozvoj převažuje nad případným souvisejícím narušením hospodářské soutěže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků