Hlavní obsah
Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová Foto: Francois Lenoir, Reuters

Brusel podezírá T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

Evropská komise (EK) podezírá české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se ve středečním prohlášení EK.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová Foto: Francois Lenoir, Reuters
Brusel podezírá T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

„Pokud se objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž,” uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

„V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,” dodala.

Firmy se mají vyjádřit

Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je součástí vyšetřování. Neznamená ještě obvinění.

EK v něm firmám oznamuje podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

Spolupráce trvá osm let

Společnosti zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Dohoda o sdílení sítí je přitom běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj sítí.

Většinou je prospěšná pro spotřebitele, protože přináší rychlejší rozvoj sítí, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí. Může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž.

Podle EK je český trh mobilních komunikací vysoce koncentrovaný, má pouze tři operátory a na zkoumané dohodě se podílejí dva největší operátoři v zemi, kteří obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů.

Podle komise proto v tomto případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb a daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.

Firmy O2 CZ a T-Mobile CZ jsou hlavními mobilními operátory v Česku. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků