Hlavní obsah
Pobočka Lloyds TSB Foto: Robert Bodman, Reuters

Británie převezme kontrolu nad bankou Lloyds

Britská vláda se stane majoritním akcionářem Lloyds Banking Group PLC výměnou za pojištění rizikového majetku banky v objemu více než 260 miliard liber (zhruba osm biliónů Kč). Dohoda zvýší podíl státu ve skupině ze současných 43,5 procenta na nejméně 65 procent. Uvedla to banka v sobotním prohlášení.

Pobočka Lloyds TSB Foto: Robert Bodman, Reuters
Británie převezme kontrolu nad bankou Lloyds

V rámci dohody také banka souhlasila, že poskytne v příštích dvou letech úvěry v objemu až 28 miliard liber. Většina této částky bude určena pro podniky.

Lloyds požádala o pomoc vládu po lednovém převzetí banky HBOS. Ta koncem minulého měsíce uvedla, že vykázala za loňský rok ztrátu 7,5 miliardy liber ve srovnání se ziskem 4,05 miliardy liber předloni. Lloyds dodala, že 80 procent rizikového majetku pochází z úvěrů HBOS. Zisk bankovní divize Lloyds TSB loni klesl o 75 procent na 819 miliard liber.

Včetně všech typů akcií by se vládní podíl v bance mohl zvýšit až na 77 procent. Ministerstvo financí však v prohlášení uvedlo, že využije nejvýše 75 procent volebních práv.

Náměstek ministra financí Stephen Timms v rozhovoru pro BBC dodal, že sice skutečná hodnota majetku není jistá, ale že věří, že dohoda pomůže Lloyds stát se opět silnou bankou. Jaké budou konečné náklady pro daňové poplatníky, zatím není jasné, napsaly agentury AP a Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků