Hlavní obsah
Bolivijský prezident Evo Morales Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters

Bolívie chce snížit věk pro práci dětí na 12 let

Bolivijský prezident Evo Morales podporuje snížení věkového limitu pro práci dětí na dvanáct let, protože mnoho rodin je v nejchudší jihoamerické zemi závislých na práci dětí. Snížení podporují i samotné děti sdružené v odborové Jednotě bolivijských pracujících chlapců a dívek (UNIATSBO), požadují však garanci adekvátních pracovních podmínek, uvedla televize NTD.

Bolivijský prezident Evo Morales Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters
Bolívie chce snížit věk pro práci dětí na 12 let

Mezinárodní organizace práce stanovila v roce 1997 věkovou hranici, od kdy lze pracovat, na 14 let. Bolívie tuto dohodu ratifikovala.

Bolivijský prezident Evo Morales už dal najevo, že snížení věku podporuje, i když zdůraznil, že je proti zneužívání děti v práci. Dodal však v „těchto dobách jsou děti povinny pracovat“. Důvodem je, že mnohé rodiny jsou závislé na příjmech pracujících dětí.

„Naneštěstí jsou tu mezinárodní konvence, děti si stěžovaly na úmluvu Mezinárodní organizace práce a já chci, aby Mezinárodní organizace práce si uvědomila, že neuznává úsilí děti, které pracují z rodinných důvodů nebo kvůli tomu, že osiřely,“ řekl Morales a zdůraznil, že sám prodával na severu Argentiny zmrzlinu už jako sedmiletý.

Děti: Chceme pracovat, ale za jasných podmínek

Mladistvý Rodrigo Medrano Calle, který zastupuje Jednotu bolivijských pracujících chlapců a dívek, snížení věkové hranice podporuje, ale chce, aby pro práci dětí byly stanoveny jasné podmínky: „Jestliže bude přijato to, co navrhujeme (tedy snížení věkové hranice), pak my budeme ochráněni. Práce bude dobrovolná a ani naši rodiče nás nebudou moci nutit pracovat.“

Podle studie Bolivijského národního institutu z roku 2008, pracovalo v té době asi 850 000 bolivijských chlapců a dívek. Do práce bylo zapojeno 28 procent dětí ve věku od pěti do sedmnácti let, přičemž 87 procent z nich dělalo práce, které ohrožovaly jejich fyzické i psychické zdraví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků