Hlavní obsah
Rozpracovaný Boeing 737 MAX v továrně v Rentonu Foto: Lindsey Wasson, Reuters

Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX

Americký výrobce letadel Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích nesmí od letošního jara létat. Společnost to v pondělí oznámila v tiskovém prohlášení, ve kterém uvedla, že v současné chvíli nechystá zaměstnance propouštět či posílat na nucenou dovolenou.

Rozpracovaný Boeing 737 MAX v továrně v Rentonu Foto: Lindsey Wasson, Reuters
Boeing od ledna pozastavuje výrobu letadel 737 MAX

Pozastavení produkce Boeing zdůvodnil především tím, že schvalovací proces provozu letadel u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) se přesouvá do roku 2020 a že není jasné kdy a za jakých podmínek se stroje vrátí do provozu.

Provoz zakázaly letecké úřady po dvou nehodách, při kterých zemřelo 346 lidí. Návrat stroje do provozu je komplikovaný, protože úřady v USA, Číně i Evropě požadují další upřesnění ohledně chystaných úprav.

Pozastaveny jsou i dodávky letounů a slabší jsou i nové objednávky. Řada aerolinek si raději kupuje jiný než problematický model, těží z toho hlavně evropský konkurent Airbus. Naopak i přes problémy si MAXY od Boeingu v poslední době objednala třeba kazašská Air Astana nebo německo-turecká SunExpress.

Už v dubnu Boeing snížil výrobu strojů MAX o pětinu na 42 letadel za měsíc. Výroba 737 MAX probíhá v továrně u města Renton ve státě Washington a zaměstnává 12 tisíc lidí. Firma by zaměstnance dočasně převedla do jiných závodů, uvedl deník Wall Street Journal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků