Hlavní obsah
Zlaté ingoty na ilustračním snímku Foto: Ilya Naymushin, Reuters

Bezpečný přístav. Zlato pokořilo hranici 1500 dolarů za troyskou unci

Investoři nakupují troyskou unci zlata za více než 1500 dolarů (34 500 korun), ceny jsou nejvýše od roku 2013, upozornila agentura Bloomberg. Drahý kov zdražuje kvůli nejistotě na trhu, obavám z vyhrocení obchodních válek i uvolňování měnové politiky centrálními bankami.

Zlaté ingoty na ilustračním snímku Foto: Ilya Naymushin, Reuters
Bezpečný přístav. Zlato pokořilo hranici 1500 dolarů za troyskou unci

Na komoditní burze Comex cena zlata ve středu stoupla o 1,3 procenta na 1503,30 dolaru za unci. Od začátku roku žlutý kov zdražil o víc než 17 procent, upozornila Bloomberg.

Víc než 1500 dolarů za troyskou unci platí investoři při nákupu tzv. futures na zlato se splatností několika měsíců. Aktuální „spotové” ceny zlata jsou nyní kolem 1490 dolarů. Rostou i ceny stříbra.

Centrální banky Indie a Nového Zélandu ve středu překvapily trhy, když přikročily k výraznějšímu snížení úrokových sazeb, než se čekalo. Očekává se, že další banky budou následovat.

Výnosná investice

Zlato v poslední době zdražovalo kvůli eskalaci obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem a snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed. Sílí obavy ze zpomalení globální ekonomiky. Investoři v čase nejistoty prodávají dolary a akcie a nakupují právě zlato. Banka UBS odhaduje, že další vyhrocení obchodní války ceny zlata vyžene až na 1600 dolarů.

„Zlato je fenomén, který výrazně ovlivňuje lidstvo již zhruba 4000 let. Za tu dobu se nikdy nestalo bezcenným, proto je považováno za dobrého držitele hodnoty. Navíc v letošním roce zlato patří mezi nejvýnosnější investice,“ komentoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Unce zlata je nyní zhruba o 5600 korun dražší než na začátku roku.

„Současnou situaci můžeme srovnat s rokem 2011. Tehdy troyská unce zlata rovněž překonala hranici 1500 dolarů. Investoři v té době hledali bezpečný přístav pro své investice kvůli obavám kolem dluhové krize v eurozóně. Cena zlata po překonání hranice 1500 dolarů za troyskou unci dál prudce rostla, až dosáhla svého historického maxima. Stalo se tak ještě v roce 2011, kdy cena zlata na krátkou dobu překonala úroveň 1900 dolarů za troyskou unci,” připomněl Křeček.

Vedle výše zmíněných faktorů mezi riziky a nejistotami tohoto roku zmiňuje také obavy z tvrdého brexitu, k němuž míří nový britský premiér Boris Johnson, konflikty na Blízkém východě nebo zánik smlouvy o jaderném odzbrojení.

„Mluví se o úmyslném oslabování měn kvůli podpoře exportu. Investoři jsou z těchto událostí nervózní a začínají podle toho upravovat svá portfolia,” dodal ekonom.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků