Hlavní obsah

Benzín razantně zdraží, až o 1,50 Kč

Zatímco v neděli stál benzín průměrně 31,50, od pondělí mohou lidé tankovat až za 33 korun. Cena nafty ze současných 30,70 může přesáhnout 32 korun. Na plné nádrži tak zaplatíte i o 70 korun více.

Benzín razantně zdraží, až o 1,50 Kč

Za zdražením je značný růst cen za barel ropy. Zatímco ještě v září stál barel ropy 78 dolarů, dnes jeho cena přesahuje devadesát dolarů. Benzínky však o zdražení mlčí, neboť antimonopolní úřad je již v minulosti trestal za to, že si přes média domlouvají cenovou strategii.

Barel za 120 dolarů

Analytici investiční banky J. P. Morgan předpokládají, že cena ropy se do konce prvního pololetí příštího roku dostane nad 100 dolarů za barel. V růstu podle nich bude pokračovat i nadále a do konce roku 2012 překoná hranici 120 dolarů.

J. P. Morgan také upozorňuje, že jakmile se ceny ropy začnou rychle zvyšovat, Organizace zemí vyvážejících ropu zřejmě nebude schopna reagovat odpovídajícím způsobem.

„Myslíme si, že OPEC nezvýší těžbu před svou schůzkou, kterou bude mít v červnu 2011, ledaže by se ceny vyšplhaly nad 100 dolarů za barel,“ píší analytici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků