Hlavní obsah
Součástí omluvy za nedoručené zásilky byl aršík se dvěma známkami. Foto: Novinky

Balík s Českou poštou putoval z Prahy do Brna 11 dní

Téměř dva týdny čekání na balík a desítky minut strávených na přepážce - i tak mohou vypadat služby České pošty. Z testu Novinek vyplývá, že heslo "Dnes podáte, zítra dodáme“ si podnik rozhodně nemůže dát do rámečku. Redakce poslala z Prahy po republice jako vzorek 12 dopisů a 12 balíků. Největším propadákem byly větší zásilky.

Součástí omluvy za nedoručené zásilky byl aršík se dvěma známkami. Foto: Novinky
Balík s Českou poštou putoval z Prahy do Brna 11 dní

Se stížností na nekvalitní služby si pošta také moc nelámala hlavu, vyjádření přišlo po měsíci.

"Reklamní slogan pošty se týká expresních služeb, u kterých garantujeme dobu dodání,“ vysvětlila mluvčí podniku Dita Václavíková. Podle ní doby doručení najde každý zákazník v poštovních podmínkách.

foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek:. Slogan, který zdobí například poštovní auta, se netýká všech služeb České pošty, ale pouze expresního doručování.
 

Český telekomunikační úřad v dubnu ve své každoroční zprávě upozornil, že Česká pošta se rok od roku zhoršuje. Přestože od ledna služby podniku zdražily, úroveň služeb tomu příliš neodpovídá. Podle ČTÚ jen v loňském roce došlo na 11 procent obyčejných zásilek opožděně, tedy více než 63 miliónů.

foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Zásilka téměř jako trest

Novinky jen namátkou poslaly v jeden den 12 dopisů, následující týden pak 12 balíků. Závěry testu jsou horší, než co uvedl telekomunikační úřad. Zatímco u dopisů byla situace přijatelná, kromě dvou výjimek došly následující den, u balíků jsou výsledky horší - paradoxně nejhůře dopadlo Brno a Praha. Z dvanácti každý třetí přišel se zpožděním. Příjemce v Brně si na zásilku z Prahy musel počkat celých 11 dní.

Včas doručený dopis či balík však rozhodně není "žádná výhra“. Liberecký adresát se o tom přesvědčil na vlastní kůži. "Už mi prosím nic neposílejte. Stála jsem na poště hodinu a půl,“ přišla do redakce Novinek teskná odpověď z Liberce.

Nepřišel ještě balík z ciziny? Možná ho mají celníci ve Stodvacítce
Českou republiku "zaplavily“ balíky z ciziny. Často se jedná o zboží z USA, kde lze po internetu snadno nakoupit levněji než v ČR. Mluvčí České pošty Dita Václavíková potvrdila, že kvůli velkému nárůstu zahraničních zásilek byly posíleny směny. Jedná se zejména o výměnnou poštu, tzv. Pražskou stodvacítku, kde se třídí mezikontinentální zásilky. Právě zde by mohlo dojít k případným zdržením. Úředníci pošty zde totiž pracují společně s celníky. "Některé zásilky mohou být zpožděny kvůli špatné celní deklaraci zboží. Pokud je na balíku uvedeno, že jsou v něm například tři počítače, a rentgen ukáže, že jich je deset, tak je to problém lidí a ne pošty. Navíc pokud zásilka putuje například přes Polsko, tak to taky neovlivníme. Odpovědnost za ni přebíráme, až když je na našem území,“ vysvětlila Václavíková.
Co je to výměnná pošta:
V České republice jsou tři, a to v Praze, Břeclavi a Chebu. Na místě vždy spolupracují zaměstnanci pošty s celníky, kteří přebírají a třídí zásilky ze zahraničí, které následně opět putují poštou k adresátovi.

Největší problémy pošty Novinky zaznamenaly s oznámením o doručení. V mnohých případech adresáti ve schránce objevili lístek s druhým oznámením s tím, že při prvním nikdo nebyl zastižen doma. "Žádnou první jsem nedostal. Na balíku razítko nezastižen, ale nevyplněno, kdy se tak mělo stát. Babička je doma pořád,“ brání se příjemce z Brna.

V Praze se zase stalo, že adresát našel ve schránce oznámení o uložení zásilky na poště s tím, že nebylo možné balík doručit, protože byl dům uzamčen. Schránky se přitom nacházely uvnitř domu.

Václavíková radí, aby se takové případy nahlašovaly. Prý pošta těžko může podniknout nějaké kroky, když o problémech konkrétních zákazníků neví.

Jenže podle testu Novinek ani se stížností nemají lidé vyhráno. E-mailem byla České poště zaslána stížnost s prosbou o vysvětlení 13. května. Odpověď přišla 10. června s tím, že omluvný dopis vyrazil na cestu 6. června.

Jak dlouho trvalo doručení zásilky z Prahy (ve dnech):
městodopisbalík
Plzeň-Bělský Les11
Ostrava11
České Budějovice22
Brno-Bohunice111
Pelhřimov11
Bochov11
Pardubice21
Liberec-Radčice11
Jirkov12
Karlovy Vary-Stará Role11
Zlín12
Praha-Čakovice11

Přestože se pošta měla kát, problémy se opakovaly. Ve schránce skončil lístek s tím, že omluva leží na poště. Jenže v době doručení byl příjemce doma. Navíc paradoxně v dopise stojí: "Šetřením na balíkové dodejně pošty Praha 920 a poště 96 bylo zjištěno, že vaše stížnost je oprávněná. Pošty nepostupovaly při dodávání obchodního balíku v souladu s technologickými postupy.“ V dodatku pak stojí, že se úředníci omlouvají a že byla přijata taková opatření, aby se podobná situace neopakovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků