Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Babišův Agrofert může spolknout Nový Forest, potvrdil ÚOHS

Agrofertu Holding miliardáře Andreje Babiše už nic nebrání v tom, aby převzal akciovou společnost Nový Forest z Bohdanče na Kutnohorsku. Ta se zabývá lesním hospodářstvím a je nástupnickou firmou zkrachovalé Less & Forest. Fúzi schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), uvedl jeho místopředseda Michal Petr.

Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Babišův Agrofert může spolknout Nový Forest, potvrdil ÚOHS

Agrofert podnikatele Andreje Babiše v lesnictví už působí. Podle ÚOHS fúzující firmy nebudou mít na žádném z trhů ani čtvrtinový podíl. „Úřad má rovněž za to, že v oblasti lesního hospodářství působí značný počet soutěžitelů, jež se ucházejí o zakázky na komplexní či jednotlivé lesnické služby a disponují dostatečnými kapacitami k uspokojení poptávky po lesnických službách na celém území České republiky,“ uvedl Petr.

Less & Forest skončila v úpadku loni na podzim s povolením reorganizace a Agrofert je jedním z členů věřitelského výboru. Less & Forest byla členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR, v roce 2012 činily její výnosy 4,14 miliardy korun. Less & Forest hospodařila na čtvrtině státních lesů.

Letos v červnu vybraly Lesy ČR nové dodavatele na 32 jednotek po zkrachovalé firmě, osm z nich nyní obhospodařuje firma z Babišova holdingu Uniles.

Posílení lesnických aktivit

Tuto firmu získal Babiš před dvěma lety společně s jinou společností Wotan Forest. Chtěl i Less & Forest, na transakci se však nedohodli. Koupí podniku chce Babiš posílit lesnické aktivity v těžební, pěstební a logistické činnosti.

Do společnosti Nový Forest se převedla provozní aktiva a pokračuje v provozní činnosti. V původní Less & Forest zůstal majetek, pohledávky a spory. Věřitelé mají být uspokojováni z obou těchto společností. Do insolvenčního řízení se jich přihlásilo 1497 s více 1600 pohledávkami.

Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 miliónů korun a závazky z bankovních záruk přibližně 493 miliónů korun. Lesy ČR si vůči Less & Forest nárokují pohledávky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků