Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Milan Malíček, Právo

Babišova vláda chce uvalit na Facebook a Google sedmiprocentní digitální daň

Vláda Andreje Babiše (ANO) chce zavést sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy jako Facebook a Google. Na zavedení daně se shodla koalice ANO a ČSSD. Ministerstvo financí by mělo do konce května vypracovat návrh. Vyplývá to z informací od ministerstva financí a vládní ČSSD.

Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Milan Malíček, Právo
Babišova vláda chce uvalit na Facebook a Google sedmiprocentní digitální daň

Podle konzervativního odhadu MF by nová daň mohla do státního rozpočtu ročně přinést pět miliard korun. Zákon by měl vejít v platnost od poloviny roku 2020.

„Digitální daň se bude vztahovat na nejvýznamnější globální hráče a reaguje na dosavadní neúspěch jednání o řešení na úrovni EU a pomalý postup v případě globálního řešení v OECD,” prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle ní panuje jasná shoda, že se má tato daň zavést, diskutuje se pouze o přesné podobě a výši. „Daň by se měla dotknout internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč),” dodala ministryně.

Dohodu potvrdil i první místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Sousední Rakousko původně zamýšlelo uvalit na internetové giganty tříprocentní daň, později vláda návrh přehodnotila a sazbu daně, která bude platit od roku 2020, zvýšila na pět procent. Daň je součástí balíčku opatření vůči velkým technologickým společnostem.

Vláda Sebastiana Kurze doufá, že opatření přinesou do státní pokladny více než 200 milionů eur (5,15 miliardy korun) ročně. Speciální daň se v Rakousku bude týkat společností, jež ročně vydělají alespoň 750 milionů eur (19,2 miliardy eur), z toho minimálně 25 milionů v Rakousku.

Tříprocentní digitální daň na začátku dubna schválilo i francouzské Národní shromáždění. I zde jde o daň pro firmy se ziskem 750 milionů eur ročně, z toho minimálně 25 ve Francii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků