Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš; v roce 2013 koupil Agrofert největší českou mediální společnost MAFRA. Foto: Petr Hloušek, Právo

Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group získala evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci, kvůli porušení rozpočtové kázně ji ale měla vrátit. Rozhodnutí o vrácení dotace bylo ale po zásahu současného premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy ministrem financí, zrušeno. Brusel ale dotaci neproplatil. Ve čtvrtek to napsaly Hospodářské noviny (HN).

Premiér Andrej Babiš; v roce 2013 koupil Agrofert největší českou mediální společnost MAFRA. Foto: Petr Hloušek, Právo
Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Podobně jako v případu Farmy Čapí hnízdo zde sehrála roli otázka velikosti firmy.

Firma SFM Liberec, dcera Syner Group, požádala v roce 2009 o 10,6 milionu korun na stavbu víceúčelové sportovně-rekreační dráhy z programu výstavby infrastruktury a podpory cestovního ruchu, určeného pro malé a střední podniky.

Žadatel dokládal čestným prohlášením, že je malou firmou. Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod sumu vyplatila, ale po necelých třech letech došla k přesvědčení, že čestné prohlášení SFM Liberec bylo lživé, píše list.

Lež prý byla jen nedopatření

Mluvčí Syneru Ondřej Paclt nepravdivost tehdejšího čestného prohlášení označuje za nedopatření.

„Celý problém spočíval v tom, že v roce 2009 nerozuměli definici malého a středního podniku ani samotní poskytovatelé dotace,” uvedl.

Regionální rada zahájila řízení o vrácení dotace a její platební výměr vůči SFM Liberec potvrdilo v únoru 2014 i ministerstvo financí.

Babiš měl ale tehdy jako ministr financí pravomoc přezkoumávat rozhodnutí svého úřadu a rozhodnutí zrušil.

„Odůvodnil to tím, že Syner nemohl porušit rozpočtovou kázeň, protože se příjemcem peněz stal až podpisem smlouvy. Chyby se prý dopustila regionální rada − měla si z obchodního rejstříku sama zjistit, že firma žádající o dotace spadá do holdingu,” píšou HN.

Podle soudů byl Babišův postup chybný

Ministerstvo poté iniciovalo řízení s regionální radou a finanční úřad jí nařídil zaplatit místo Syneru. Rozhodnutí potvrdilo i Odvolací finanční ředitelství.

Soudy, na které se úřad regionální rady obrátil, měly ale jiný názor. Nejdříve Krajský soud v Hradci Králové a před třemi týdny Nejvyšší správní soud postup finanční správy vůči regionální radě označily za nesprávný.

„Za dodržení všech podmínek jsou výlučně odpovědní příjemci. V režimu dotací platí, že splnění podmínek, za kterých byly veřejné prostředky poskytnuty, musí prokázat příjemce dotace,” uvedl Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo rozhodnutí soudů respektuje

Ministerstvo financí verdikt Nejvyššího správního soudu hodnotit nechce, jeho mluvčí Jakub Vintrlík uvedl, že resort názor soudu respektuje, nicméně každý případ je podle něj nutno posuzovat individuálně. Babiš na dotazy deníku neodpověděl.

Dotaci vyplacenou Syneru evropské úřady Česku neproplatily. Firma ji dosud nevrátila a podle ministerstva financí již není možné ji požadovat zpět. „Byly vyčerpány všechny řádné i mimořádné opravné prostředky a uběhla i lhůta pro případnou obnovu řízení,” uvedl Vintrlík.

Úřad regionální rady přesto doufá, že peníze dostane zpět. Podal žalobu na ministerstvo, aby je donutil zrušit rozhodnutí, že firma Syneru nemusí vracet peníze. Žaloba leží od října 2016 na správním úseku Městského soudu v Praze, ten ale ještě nenařídil termín projednání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků