Hlavní obsah
Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Babiš plánuje pro příští rok schodek rozpočtu 70 miliard

Ministr financí Andrej Babiš navrhne vládě, aby schodek státního rozpočtu byl v příštím roce 70 miliard korun. V roce 2017 by chtěl deficit 60 miliard Kč a v roce 2018 potom 50 miliard korun. V úterý o tom informovala Česká televize (ČT) s odvoláním na první návrh státního rozpočtu na příští rok, který ministerstvo vypracovalo.

Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Babiš plánuje pro příští rok schodek rozpočtu 70 miliard

Na letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 100 miliard korun, příští rok tedy počítá Babiš s deficitem o 30 miliard nižším. V loňském roce státní rozpočet skončil se schodkem 77,8 miliardy Kč.

I přes plán snižovat v příštích letech schodek počítá podle televize Babiš s postupným zvyšováním výdajů. Růst by prý měly například výdaje na platy státních zaměstnanců, na které by z rozpočtu mělo směřovat o tři miliardy více, nebo na penze, na které výdaje vzrostou o čtyři až pět miliard korun. "Zhruba o dvě miliardy si také polepší sféra zdravotnictví," uvedla ČT.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Schodek má podle plánů ministerstva financí klesat především díky zvýšení příjmů, opozice ale v takový vývoj nevěří. "Andrej Babiš musí být buď kouzelník, nebo věřit špidlovskému 'zdroje jsou'. Protože na jedné straně slibuje snižovat deficit státního rozpočtu, na druhé straně slibuje zvyšovat veřejné výdaje," řekl ČT ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že Babiš nenavrhuje šetřit, ale naopak "zvyšovat výdaje, navrhuje utrácet". Poslanec hnutí Úsvit Marek Černoch poznamenal, že dosavadní výběr daní optimistické scénáře o zvýšených příjmech rozpočtu nenaplňuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků