Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Babiš jednal o rozpočtu se Schillerovou. K žádným číslům nedošli

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Tématem jednání bylo sestavování rozpočtu na příští rok. Žádné konkrétní výstupy z jednání nevzešly. Ještě předtím se premiér sešel s ministrem dopravy (a průmyslu a obchodu) Karlem Havlíčkem (za ANO), podle nějž má resort dopravy v příštím roce získat 129 miliard korun.

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Babiš jednal o rozpočtu se Schillerovou. K žádným číslům nedošli

„Dnes to byla první schůzka nad rozpočtem na příští rok takto do hloubky. Priority jsou jasné, jsou to důchody, zrušení superhrubé mzdy a investice,” uvedla Schillerová.

Šest možných variant možného zrušení superhrubé mzdy, návrhy ohledně případné nové sazby daně z příjmu nebo způsob zvyšování důchodů Schillerová probere příští týden s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Babiš ani Schillerová konkrétní návrhy ani konkrétní výši schodku rozpočtu na příští rok neuvedli. Pro letošek je schválen schodek rozpočtu 500 miliard korun.

„Domluvili jsme se dnes, že zůstanou dvě sazby, ale nedokážeme nyní říci, jaké,”
shrnul Babiš. V daňovém systému už je přitom pro vysokopříjmové skupiny už teď takzvaná solidární přirážka. „My tak fakticky dvě sazby daně již máme,” dodal premiér.

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů.

Podle schváleného zákona o předložení státního rozpočtu na příští rok letos vláda může poslat zákon o státním rozpočtu na příští rok Sněmovně až do konce října, běžný termín je konec září. Sněmovna by o něm měla jednat v listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků