Hlavní obsah
Napájení Nissanu Altra EV Foto: Profimedia.cz

Amerika chce auta na baterky, na vývoj dá přes 40 miliard

Přední americké automobilky dostaly od vlády zhruba 600 milionů dolarů (asi 10,8 miliardy Kč) na další vývoj bateriových technologií pro hybridní vozy a elektromobily. Peníze jsou součástí programu, kterým chce administrativa prezidenta Baracka Obamy pomoci automobilkám s vývojem technologií šetrných k životnímu prostředí. Celkem mají automobilky na tyto účely slíbeno asi 2,4 miliardy dolarů (zhruba 43,2 miliardy Kč).

Napájení Nissanu Altra EV Foto: Profimedia.cz
Amerika chce auta na baterky, na vývoj dá přes 40 miliard

Peníze obdržely automobilky Ford Motor, Chrysler Group a General Motors. Američané dlouhodobě deklarují, že chtějí snížit závislost na ropě, kterou musejí z větší části dovážet. Ropa do USA směřuje i ze zemí, které se Spojenými státy neudrží zrovna přátelské vztahy. Snaha zvýšit podíl hybridních vozů a elektromobilů na celkovém počtu automobilů má pomoci závislost na zahraniční ropě snížit.

Obama navrhl, aby v USA vznikla základna výroby bateriových článků, která vytvoří i desítky tisíc pracovních příležitostí.

"Jestliže chceme snížit závislost na ropě, dát Američanům znovu práci a zajistit, aby byl náš průmysl znovu jedním z nejlepších na světě, pak musíme vyrábět moderní a efektivní vozidla budoucnosti," uvedl Obama v poznámkách připravených ke zveřejnění v Elkhartu ve státě Indiana.

Zatím se baterie vyrábějí hlavně v Asie

Výroba baterií pro vozidla na bázi nejmodernějších technologií je prakticky celá v asijských zemích. Zástupci Bílého domu a ministerstva energetiky uvedli, že peníze ze schváleného programu půjdou na celkem 48 projektů v 25 státech americké unie.

Firmy, které sídlí v USA, dostanou 1,5 miliardy dolarů na výrobu baterií a komponentů, peníze ale využijí i na zlepšení recyklace baterií. Dalších 500 milionů dolarů je částka, která půjde na výrobu elektrických motorů a dalších součástí, které tvoří hnací ústrojí vozu. Zbylých 400 milionů je na testování plně elektrických vozů a hybridních automobilů, které se dobíjejí ze zásuvky.

Elektromobily se objeví na trhu postupně

Bateriové systémy pro nový elektromobil Chevrolet Volt, který začne v příštím roce vyrábět General Motors, dodá jihokorejská společnost LG Chem. Na to je vyčleněno asi 151 milionů dolarů.

Partnerství mezi společností Johnson Controls a francouzským podnikem Saft bude dodávat kompletní bateriový systém pro první elektromobil od Forda, který se má začít vyrábět v roce 2012. Tento podnik získá asi 299 milionů dolarů.

Chrysler spolupracuje se společností A123 Systems a měl by z programu získat zhruba 249 milionů dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků