Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Američtí obchodníci mohou vybírat poplatek za platbu kreditní kartou

Maloobchodní společnosti ve 40 státech USA mohou nyní vybírat mimořádný poplatek od zákazníků, pokud za zboží a služby platí kreditní kartou. Poplatek může činit až čtyři procenta z placené částky a netýká se plateb debetními kartami. Vyplývá to z dohody, kterou uzavřely maloobchodní firmy s karetními společnostmi.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Američtí obchodníci mohou vybírat poplatek za platbu kreditní kartou

O vybírání poplatku rozhodují sami obchodníci. Pokud chtějí poplatek účtovat, musí o tom informovat zákazníky. Poplatek je nadále nezákonný v deseti státech, třeba v Kalifornii, New Yorku a Texasu.

Zavedení poplatku je výsledkem největšího urovnání sporu kvůli porušování antimonopolních pravidel v USA. V roce 2005 skupina obchodníků obvinila MasterCard, Visu a devět dalších společností, včetně JP Morgan Chase & Co., že se tajně dohodly na stanovení poplatků, které vybírají od obchodníků za platby kreditními kartami.

Po letech projednávání případu se karetní firmy a banky dohodly, že odškodní obchodníky šesti miliardami dolarů (zhruba 114,7 miliardy korun). Součástí urovnání je ustanovení, že obchodníci mohou vybírat od zákazníků poplatek, který odpovídá jejich nákladům za to, že přijímají platby kartou. Tento poplatek obvykle tvoří 1,5 až tři procenta nákupní ceny.

„I když je legální vybírat dodatečný poplatek, jsou zde stále omezení,“ řekla agentuře Reuters ředitelka sdružení na ochranu spotřebitelů Consumer Action Kathy Li. Mezi tato omezení patří i to, že je stanovené, jaký druh karet může a nesmí být zpoplatněn. Pokud se spotřebitelé chtějí vyhnout poplatku, mohou podle ní platit v hotovosti nebo debetní kartou. A při platbě na internetu mohou využívat elektronické platební systémy, jako PayPal, které nesmějí poplatky vybírat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků