Hlavní obsah
Airbus A380 Foto: Francois Mori, ČTK/AP

Airbus se z případu korupce vykoupí 91 miliardami korun

Evropský výrobce letadel Airbus urovná obvinění z korupce částkou zhruba 3,6 miliardy eur (téměř 91 miliard Kč). Oznámilo to francouzské státní zastupitelství. Dohodu ještě budou muset posvětit britské, francouzské a americké soudy, uvedl server listu Financial Times.

Airbus A380 Foto: Francois Mori, ČTK/AP
Airbus se z případu korupce vykoupí 91 miliardami korun

Čeho konkrétně se případ korupce týká, není úplně jasné. Podle dřívějších informací sám Airbus upozornil na nesrovnalosti v účtování odměn externím poradcům s tím, že by se mohlo jednat o korupci.

Takzvaná dohoda o přiznání viny (v anglosaském právu corporate plea deal) umožňuje společnostem zabránit trestnímu stíhání, pokud přiznají pochybení, slíbí nápravu situace a s regulátorem se domluví na výši pokuty, kterou mu zaplatí.

Ve Velké Británii by však případ měl ještě mít kriminální dohru. Tamní úřad pro boj s podvody (SFO) zřejmě vznese obvinění proti konkrétním zaměstnancům dceřiné společnosti Airbusu GPT, kteří se měli dopouštět uplácení, aby firmě zajistili vládní zakázku za 2 miliardy liber (60 miliard korun).

Částka je o 15 miliard vyšší, než se čekalo

Britská média Financial Times a BBC již v průběhu týdne uvedla, že se zřejmě zmíněné tři regulační orgány s Airbusem domluvily na urovnání případu.

Spekulovalo se o částce kolem tří miliard eur (téměř 76 miliard korun), výsledná částka je ještě o 0,6 miliardy eur (15 miliard korun) vyšší.

Zatím nejvíce za urovnání vyšetřování zaplatila automobilka Rolls-Royce. V jejím případě vyrovnání s britskými, americkými a britskými úřady dosáhlo částky 671 milionů liber (20 miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků