Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Agentura Fitch zlepšila výhled ratingu ČR na pozitivní

Agentura Fitch Ratings v pátek zlepšila výhled ratingu České republiky na pozitivní. Fitch hodnotí úvěrovou spolehlivost ČR známkou A+, což je střední vyšší kvalita. Agentura své rozhodnutí odůvodnila mimo jiné zlepšením fiskální rovnováhy a silným ekonomickým růstem.

Foto: Profimedia.cz
Agentura Fitch zlepšila výhled ratingu ČR na pozitivní

Zlepšení výhledu naznačuje, že by se rating České republiky mohl v příštích měsících zvýšit. Fitch upozornil, že rating by mohl zlepšit, pokud se bude dále snižovat poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu za podpory přísnější rozpočtové rovnováhy a bude se zvyšovat růst HDP na hlavu eventuálně podpořený hospodářskými reformami a bez náznaku ekonomické nerovnováhy.

Fitch očekává, že saldo veřejných financí vykáže v letošním roce přebytek 0,1 procenta HDP. Ke zlepšení pomáhá pozitivní dopad silného ekonomického růstu na příjmy rozpočtu a uvážlivé výdaje vlády. Plánovaná předvolební opatření, jako zvýšení mezd některým úředníkům a sociálních výdajů, budou mít pouze omezený dopad. V příštím roce Fitch očekává deficit rozpočtu 0,1 procenta a v roce 2019 jeho zvýšení na 0,3 procenta HDP.

Agentura rovněž vidí pozitivně vývoj dluhu k HDP. Do konce roku 2019 má tento údaj klesnout na 32,2 procenta HDP z letošních 34,7 procenta a další pokles zadlužení čeká Fitch i ve středně dlouhém období.

Letos se má zvýšit i růst HDP díky silnější domácí poptávce a příznivému vnějšímu prostředí. Spotřeba domácností těží z historicky nízké nezaměstnanosti.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků