Ministr Tlustý na tiskové konferenci po zasedání vlády novináře seznámil se zprávou o plnění rozpočtu za prvního půl roku 2006.

Deficit státního rozpočtu se podle původních odhadů MF měl vyšplhat až na 90 mld. Kč kvůli zvýšení výdajů na úhradu záruky ČNB a kvůli vyšším výdajům na důchody v celkové výši 25 miliard korun. [celá zpráva] Původně se také předpokládalo, že stát vybere na daních o 10 miliard korun více.

"Nyní se ale ukázalo, že červnový odhad MF ohledně zvýšení daňových příjmů o 10 mld. Kč nebude naplněn, odhady počítají spíše s tím, že stát na daních letos získá o 2,5 miliardy korun méně, než plánoval. Takže se deficit státního rozpočtu vyšplhá až na 100 mld. Kč, " dodal Tlustý.

Nižší výběr daní je podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) způsoben větším dopadem společného zdanění manželů a zavedením daňových paušálů pro živnostníky do státního rozpočtu, než se čekalo. "Polepšili si rodiny s dětmi a živnostníci na úkor příjmů státního rozpočtu," sdělil ČTK Sobotka.

"Varování, že by letošní deficit státního rozpočtu mohl překročit 100 miliard korun, není bleskem z čistého nebe. Klesající dynamiku daňových příjmů je možné pozorovat již několik měsíců," řekl Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Nečas: veřejné finance jsou v krizi

"Minulá vláda roztočila spirálu deficitního financování, deficity státních rozpočtů tři roky po sobě přesáhnou částku 100 mld. Kč, veřejné finance jsou v krizi," řekl na tiskové konferenci ministr práce Petr Nečas (ODS). "Jakákoli vláda musí provést zásadní reformy výdajů, v sociální i důchodové oblasti," dodal Nečas.

"Lhali nám ráno, lhali nám v poledne, lhali nám večer," řekl na adresu bývalé Paroubkovy vlády dosluhující premiér Mirek Topolánek (ODS) a parafrázoval tak nedávné výroky maďarského socialistického premiéra Ference Gyurcsánye.