Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostly v ČR mzdy a další nemzdové náklady práce ve srovnání se stejným obdobím loni o více než desetinu. Více pracovní síla zdražuje jen v Pobaltí, tedy v Lotyšsku, Litvě a Estonsku.

Náklady na pracovní sílu rostly naopak nejméně v Německu, kde to bylo zanedbatelné tempo 0,7 procenta. Méně než v Česku zdražuje práce i na Slovensku (6,9 %). České tempo růstu se navíc neustále zvyšuje. V loňském roce náklady rostly tempem kolem tří až čtyř procent, nyní je to již více než deset procent. Mzdy rovněž rostou téměř ve všech odvětvích stejně. Ze současného vývoje těží jak zaměstnanci v průmyslu, tak ve stavebnictví a ve službách.

Investice nestojí jen na levné práci

Podle mínění ekonomů i vládní agentury CzechInvest by ale ani takový růst nákladů na pracovní sílu neměl příliš snížit atraktivitu ČR v očích zahraničních investorů.

"Naší prioritou je lákat kvalitní projekty, u kterých cena práce není zásadním faktorem. Snažíme se zvyšovat konkurenceschopnost ČR natolik, abychom si vysoké mzdy mohli dovolit," komentoval zveřejněná statistická čísla generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda. Pokud v Česku rostou mzdy tak rychlým tempem při současné míře nezaměstnanosti, tak to podle něj svědčí o poměrně štědře nastaveném sociálním systému.

Také podle ekonomů mzdy zatím rostou rovnoměrně a neohrožují konkurenceschopnost ekonomiky. Rychlejšímu růstu mezd navíc brání příliv levnější pracovní síly ze zahraničí spolu s přetrvávající, i když klesající nezaměstnaností. Nemzdové náklady na pracovní sílu se ale již několikrát staly terčem kritiky.

Náklady zvedají odvody státu

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová upozornila, že reálné mzdy se ve druhém čtvrtletí letošního roku v Česku meziročně zvýšily o 3,9 procenta, což s ohledem na vysoké tempo růstu hrubého domácího produktu není nebezpečné. Česko podle ní může těžit z rozvinuté subdodavatelské sítě pro průmysl, výhodné geografické polohy, dobré infrastruktury a kvalitní pracovní síly.

Kamenem úrazu jsou ale podle Šichtařové odvody státu, které se do nákladů na českou pracovní sílu započítávají. "Výše zatížení práce formou daně fyzických osob z příjmů, právnických osob z příjmů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění je jedním z největších problémů ekonomiky," řekla Šichtařová.

Česká republika si podle průzkumu společnosti Ernst & Young již dva roky drží pozici sedmé nejatraktivnější země pro zahraniční investory. Na čele žebříčku jsou Spojené státy a Čína, jejíž obliba ale poněkud poklesla. Ze střední a východní Evropy se nejlépe umístilo Polsko na pátém místě.

Růst nákladů na pracovní sílu za 2. čtvrtletí 2006
země růst v procentech
Lotyšsko 22,7
Litva 21,1
Estonsko 16,4
Česká republika 10,1
Maďarsko 8,7
Slovinsko 7,6
Slovensko 6,9
Rakousko 5,8
Velká Británie 5,2
Polsko 4,9
Španělsko 4,5
Francie 3,5
Dánsko 3,1
Finsko 2,5
Portugalsko 2,1
Nizozemsko 1,6
Švédsko 1,0
Malta 0,7
Německo 0,7
EU 25 3,1
EU 12 2,4
zdroj: Eurostat