Kamióny mohou jezdit po celý rok i v neděli a ve svátky do 13 hodin. Do června přitom v neděli přes den nesměli jezdit vůbec. Zákaz v celém týdnu budou mít jen v neděli od 13. do 22. hodin.

Změny v době omezení jízdy kamiónů na českých silnicích přinesla novela silničního zákona, která začala platit od července a zavedla i bodový systém.

Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se už dříve ohradilo, proti zákazu páteční jízdy kamiónů o prázdninách. Stěžovalo si, že v ČR není dostatečný počet parkovišť pro kamióny, takže řidiči nemají kde své vozy  pátek odstavit a také hrozily problémy se zásobováním.

Proti povolení jízd kamiónů o víkendech se zvedla vlna nevole. Lidé, jejichž obcemi vedou frekventované komunikace, připomínali, že přijdou o jediné dny, kdy si od hluku mohou ve svém domě odpočinout.

Ministerstvo dopravy se bude snažit provoz o víkendu opět zakázat v novele zákona.

Kamióny jezdí více v jiné dny

Na důsledky upozornil také Autoklub ČR. Prodloužení doby, po kterou můžou nyní kamióny jezdit po českých dálnicích a silnicích během víkendu způsobí, že Českou republikou budou projíždět další vozidla, která by v jiných státech s tvrdším režimem víkendových zákazů musela být odstavena. Zvýší se tak zátěž silnic a riziko nehod, zkomplikují se víkendové jízdy běžným motoristům a obyvatelé míst, kudy procházejí silnice I. třídy budou ještě více obtěžováni hlukem, spalinami i nebezpečím úrazu.