Podle ministra průmyslu Milana Urbana mohl být jedním z důvodů i náhlý tranzit elektřiny do jiných zemí, který česká přenosová síť nezvládla.

Síť hrozila kolapsem

Podle slov výkonného ředitele pro strategii ČEPS Miroslava Vrby v České televizi vypadlo v důsledku poruch několik linek. "Když to řeknu přeneseně, hrozil rozpad sítě," řekl Vrba.

Elektrárny reagovaly na přetížení sítě tím, že bloky automaticky přestaly dodávat elektřinu do sítě. Výpadek vznikne tak, že požadavek na odběr elektřiny na některé síti v ČR je příliš vysoký, bezpečnostní program pak automaticky způsobí, že blok elektrárny, který je na konci sítě, elektřinu přestane dodávat. Požadavek pak "putuje" jinudy a takto může vyřadit více míst. Nároky na odběr elektřiny v létě rostou, běží například klimatizace, které spotřebovávají velké množství energie.

"Naprázdno" odpoledne běželo osm bloků elektráren, tedy asi čtvrtina výroby v ČR, vpodvečer začaly elektřinu do sítě opět dodávat. Výpadek se týkal všech elektráren - vodních, jaderných i tepelných.

Podniky omezovaly výrobu

Automobilka Škoda Auto sice odpoledne sdělila, že se jí omezení nijak nedotkne, posléze ale musela začít odstavovat výrobu ve Kvasinách. Mladoboleslavský podnik  má vlastní zdroj elektřiny. "Drtivou většinu odebíráme od společnosti ŠkoENERGO, která má vlastní elektrárnu," řekl mluvčí automobilky Evžen Krauskopf.

"Zatím vypínáme všechno, co se dá, tedy světla, klimatizaci. Jak se to dotkne přímo výroby, zatím nevím. To se uvidí až poté, co vypneme všechna méně důležitá zařízení," řekl odpoledne Novinkám mluvčí automobilky TPCA Matěj Matolín. Kolínská automobilka má podle něho povinnost snížit odběr elektřiny o 37 procent.

Fatra z poloviny stojí

"Veliké problémy má společnost Fatra ze skupiny Agrofert, která z poloviny stojí, škody vyčíslí chemický holding zítra," řekl Právu mediální zástupce skupiny Agrofert Milan Řepka.

Problémy byly i v dalších firmách. Teplická Glaverbel odstavila tři své provozy. "Škody budou záležet na tom, jak dlouho všechno bude probíhat," řekl mluvčí firmy Petr Maxa.

Mostecká uhelná společnost omezila těžbu uhlí. Mluvčí společnosti Liběna Novotná řekla, že doly v této době mají dohodnutý odběr elektřiny do 52 megawatthodin. Podle vyhlášeného regulačního stupně musela společnost snížit odběr do 42 megawatthodin elektrické energie.

Podle zákonů se omezení odběrů netýká nemocnic a také dopravců. Například České dráhy (ČD) dostávají elektřinu do sítě normálně. "České dráhy v tuto chvíli neaplikují jakýkoliv mimořádný postup. Operativně budeme řešit situaci pouze v případě, že by došlo k výpadku dodávek elektrické energie," sdělil mluvčí ČD Aleš Ondrůj.