Podle EK vytlačuje Telefónica ve Španělsku konkurenci. Šetření ale ještě neznamená, že bude shledána vinnou z porušování pravidel hospodářské soutěže. Nyní má dva měsíce na to, aby se k obvinění vyjádřila. Komise zjistila, že ceny širokopásmových služeb, které platí spotřebitelé ve Španělsku, jsou vysoko nad průměrem Evropské unie.  

Důvod je podle EK částečně právě v tom, že nedostatečně funguje konkurence. Španělsko navíc zaostává ve výstavbě alternativní infrastruktury, takže Telefónica si může svou pozici ještě více upevnit.

Takzvaný "margin squeeze", z něhož se EK chystá Telefóniku obvinit, vypadá v praxi tak, že konkurenti nemohou používat síť dominantního operátora, dokud nepřistoupí na jeho podmínky. Dominantní operátor ale stanoví velkoobchodní ceny tak, že jsou téměř shodné s cenami maloobchodními, které konkurenční operátoři účtují svým klientům.  

Telefónice hrozí vysoká pokuta

Pokud by EK s obviněním uspěla, mohla by se Telefónica dočkat nebývale vysoké pokuty. V pravomoci komise totiž je ji hříšníkovi vyměřit až do výše deseti procent jeho obratu na všech světových trzích. To by v případě Telefóniky mohlo být až 3,5 miliardy eur (zhruba sto miliard korun). V praxi ale komise dává mnohem nižší pokuty. Zatím největší dostal v roce 2004 Microsoft - 497 miliónů eur.

Majoritním vlastníkem Českého Telecomu se Telefónica stala loni v dubnu. Zvítězila ve výběrovém řízení, v němž nabídla za Telecom 82,6 miliardy korun. Kromě Českého Telecomu loni koupila i předního světového mobilního operátora O2. Touto transakcí se Telefónica stala druhou největší evropskou telekomunikační společností s více než 177 milióny zákazníků.