Erste Bank posílila o 1,48 procenta na 1306 Kč. Po lepších investičních doporučeních se jí tak podařilo znovu se dostat nad hranici 1300 Kč. "Růst titulu ale zpomaluje posílení koruny vůči euru," uvedl Pavel Sudek na stránkách společnosti Atlantik Finanční trhy.

ČEZ zpevnil o 1,31 procenta na 680,30 Kč. "Podpora těchto akcií vychází mj. i z vlivu trvale vysokých cen energií v sousedním Německu," soudí Michal Semotan z J&T Banky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil spojení energetické společnosti ČEZ a Severočeských dolů. ČEZ získá od Fondu národního majetku za devět miliard korun téměř 55,4 procenta akcií. Celkem tak bude vlastnit 92,6 procenta dolů.

Kurs cenných papírů Philip Morris stoupl o 1,01 procenta na 17 148 Kč. Zentiva již po několikáté za sebou neudržela cenu nad hranicí 1300 Kč a uzavřela na 1093 Kč se ztrátou 0,55 procenta. Index PX 50 vzrostl o 0,63 procenta na 1402,7 bodu.

USA váhá, Evropa zpevnila

Světové finanční trhy zůstaly při delším víkendu v USA opatrné. Evropské burzy mírně zpevnily, investoři se zajímali hlavně o důlní společnosti. Ceny kovů a některých dalších komodit stoupají, například cena zlata se dostala nejvýše za posledních 18 let.

Optimistickou náladu podpořil největší výrobce mobilů Nokia. Jeho akcie posílily o 0,7 procenta po prohlášení šéfa firmy Jorma Ollila, že růst poptávky po mobilních telefonech bude příští rok pokračovat a překoná očekávání, tak jako se to stalo letos. Nokia počítá se silným růstem hlavně v Číně, největším trhu mobilů na světě