ÚOHS pokutu udělil loni v srpnu. Šest stavebních spořitelen se podle tehdejšího rozhodnutí úřadu mělo dopustit kartelové dohody, na základě které současně zvýšily poplatky. Podnět k prošetření podalo úřadu Sdružení na ochranu spotřebitelů. Nelíbilo se mu například, že spořitelny zvyšovaly poplatky a zaváděly nové. SOS poukazovalo také na to, že klienti nemohou nespokojenost řešit odchodem od spořitelny, protože by přišli o státní podporu až 4500 korun ročně.

Případ byl vrácen z důvodu procesního pochybení příslušného odboru úřadu, který rozhodoval v prvním stupni, vysvětlil. Řízení tedy dále probíhá. Bednář se ve svém rozhodnutí podle mluvčí Stavební spořitelny Modrá pyramida Hany Vaněčkové nezabývá přímo tím, jestli stavební spořitelny porušily zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale vadným postupem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Přesto vítáme, že padlo toto rozhodnutí. Jen potvrzuje to, co říkáme od samého začátku, kdy naše stavební spořitelna kategoricky odmítla, že by svým jednáním porušila pravidla hospodářské soutěže. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže také žádné takové jednání naší stavební spořitelně neprokázal," uvedl předseda představenstva spořitelny Guido Lohmann.

Nejvyšší pokutu, 228 milionů korun, dostala loni údajně Českomoravská stavební spořitelna. Spořitelny však tvrdily, že žádnou kartelovou dohodu o zvyšování poplatků neuzavřely. Na antimonopolní úřad se předtím obrátilo Sdružení obrany spotřebitelů.