Nezaměstnanost v zemích eurozóny mírně klesla na 7,6 procenta z dubnových 7,7 procenta. V 19 zemích platících eurem je průměrná nezaměstnanost nejnižší od srpna 2008.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ).
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Eurostat odhadl, že v dubnu bylo v zemích EU bez práce dohromady 15,8 milionu mužů a žen.

Při srovnání členských států má nejnižší míru nezaměstnanosti stále Česko s 2,1 procenta, následuje Německo (3,2 procenta) a Nizozemsko (3,3 procenta.)

Platy opět výrazně vzrostly, průměrná mzda je už přes 32 tisíc korun

Řada firem v Česku si stěžuje na nedostatek lidí. Podle ekonomů chybějící pracovní síla brzdí potenciál ekonomiky a zároveň tlačí na růst mezd. Český statistický úřad v úterý informoval, že průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 7,4 procenta na 32 466 korun.

Oproti loňsku nezaměstnanost stoupla pouze v Dánsku - o desetinu procentního bodu na 5,3 procenta. V Lucembursku a Polsku zůstala stejná a v dalších zemích klesla.

Nejvýrazněji se povedlo snížit nezaměstnanost Řecku - za rok z 20,6 procenta na 18,5 procenta. Pořád je ale nejvyšší ze zemí EU před Španělskem a Itálií.