Hlavní obsah

Hartenberg z Babišova fondu kupuje síť květinářství

Aktualizováno

Fond Hartenberg, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, kupuje většinový podíl v síti květinářství Flamengo. Její majitel, společnost HFF, se dohodl s fondem na spolupráci kvůli plánovanému rozvoji firmy. Cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla.

Foto: Foto archiv , ČTK

Pohled do zákulisí největší květinové burzy na světě v nizozemském Aalsmeeru. Ilustrační foto.

Článek

HFF se s obratem přes miliardu korun řadí k nejvýznamnějším subjektům na českém trhu s řezanými a pokojovými květinami a doplňkovým sortimentem. Provozuje přes 190 prodejen květin v supermarketech, hypermarketech a nákupních centrech.

Babišova vláda měla v programovém prohlášení snížení DPH u řezaných květin z 15 na 10 procent v rámci novely zákona o EET. Na rozdíl třeba od vodného a stočného a snížení daně u točeného piva ale květiny z návrhu vypadly. Novela je nyní ve třetím čtení.

Spoluvlastník HFF Ján Balko ml. uvedl, že se firma rozhodla pro spojení s Hartenbergem z důvodu rozvoje společnosti i mimo hranice Česka. Silný finanční partner umožní zrychlit další růst společnosti a vloží do společného projektu potřebné know-how s řízením zahraniční expanze, doplnil Balko.

"Investice do Flamenga zapadá do naší dlouhodobé strategie investovat do soukromých společností se silným tržním postavením, stabilním a schopným manažerským týmem. Jsme rádi, že do naší rodiny konečně přivítáme čistě retailovou společnost, tedy z oboru, kde máme hodně zkušeností," uvedl spolumajitel fondu Jozef Janov, s nímž Babiš fond soukromého kapitálu Hartenberg založil.

Dříve Hartenberg investoval i třeba do reprodukčních klinik nebo výrobce spodního prádla.

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil Babiš v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Fond investoval mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany. Loni koupil majoritní podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Působí rovněž v biotechnologii či potravinářství.

Schválení ÚOHS kvůli velkému obratu

Prodej ještě musí schválit antimonopolní úřad, přijetí žádosti potvrdil Novinkám mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Roli v daném případě hraje velikost obratu spojovaných firem. Úřad musí povolit každé spojení, bez ohledu na obor podnikání, pokud mají spojované firmy obrat větší než 1,5 miliardy ročně a současně alespoň dva ze spojovaných soutěžících obrat přes 250 milionů ročně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám