Pokud Británie opustí unii bez dohody, EU aerolinkám poskytne dvoutýdenní odklad pro přeložení plánů. Poté jim hrozí, že jim budou odňata jejich letová práva. Podle eurokomisařky letecké společnosti sázejí na to, že brexit bez dohody nenastane. „Hazardují,” řekla listu Bulcová.

K tomu, aby mohla letadla volně létat v rámci EU, podle pravidel unie tam musí sídlit většina akcionářů letecké společnosti. V případě IAG to tak není a firma dosud nevysvětlila, jak hodlá regulím vyhovět.

Společnost IAG uvedla, že EU i Británie uváděly, že lety budou pokračovat, i kdyby došlo k brexitu bez dohody. Firma je nicméně přesvědčena, že pravidla EU po odchodu Británie splní.

Iberia kvůli brexitu tvrdí, že pořád patří Španělům

Španělský list El País již začátkem roku napsal, že Iberia kvůli brexitu tvrdí, že ji ovládají Španělé. Upřesnil také, že přímé lety mezi EU a Británií můžou pokračovat, problém by nastal u spojů po Evropě. Takových mají BA i Iberia celou řadu, příkladem je třeba Madrid–Frankfurt nebo Paříž–Amsterodam.

Odklad možná jen o pár týdnů

Bulcová se obává, že brexit bez dohody přinese do lodní i letecké přepravy nepředvídatelné události jak pro cestující, tak pro náklad a že potrvá dlouho, než se zaměstnanci nové situaci přizpůsobí.

EU povolí Británii odklad brexitu, má ale podmínku

Původní termín brexitu byl 29. března, tedy už za týden. Ve čtvrtek se lídři 27 zemí EU shodli na tom, že Británii dají čas rozhodnout o dalším postupu do 12. dubna, pokud sněmovna neschválí dohodu o brexitu.

Pokud by britští poslanci do konce příštího týdne takovou dohodu schválili, království opustí Unii 22. května. Tato varianta se ale zdá méně pravděpodobná, protože poslanci dohodu už dvakrát odmítli jako velmi nevýhodou a Brusel změny odmítá.