„Uvedení nových projektů do prodeje nadále protahují dlouhodobě kritizované zdlouhavé povolovací procesy a složitá legislativa,“ napsaly společnosti v tiskové zprávě.

Podle analýzy navíc ceny o desítky procent zvyšuje nárůst cen stavebních prací a stavebního materiálu.

Celkem 23 procent bytů se prodalo na Praze 5, dalších 20 procent na Praze 9 a 17 procent na Praze 10. Nejmenší zájem je o byty na Praze 6, která zaznamenala jen dvě procenta z celkového prodeje bytů v Praze.

„Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Doufáme, že se letos již situace stabilizuje, protože poptávka po novém bydlení zůstává stále velká. Praha bude pro zájemce o nemovitosti určitě atraktivní i v budoucnosti,“ uvedl Marcel Soural ze společnosti Trigema.

Zdražování zpomaluje

Podle Eurostatu ceny domů a bytů v Evropské unii (EU) meziročně rostou o 4,3 procenta.

V Česku podle těchto dat zdražování začíná pomalu zmírňovat, i tak je však v rámci Evropy nadprůměrné, ve druhém čtvrtletí dosáhlo 7,5 procenta. [celá zpráva]

Ještě na konci března přitom byty zdražovaly meziročně o 7,7 procenta. I když je zpomalení nepatrné, Česko už není v čele pelotonu zemí, kde byty zdražují nejrychleji z celé osmadvacítky. Nejrychleji teď zdražují nemovitosti ve Slovinsku.