Hlavní obsah

Ceny bytů v Praze za rok vzrostly o 19 procent

23. 1. 2019, 13:56
Novinky, bož

Průměrná cena nového bytu v Praze na konci roku stoupla meziročně o 18,6 procenta na 101 091 za m². Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Za celý rok se v Praze prodalo 5000 nových bytů, což je o 500 méně než v předchozím roce a o 1650 méně než v roce 2016.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Ceny bytů v Praze

Článek

„Uvedení nových projektů do prodeje nadále protahují dlouhodobě kritizované zdlouhavé povolovací procesy a složitá legislativa,“ napsaly společnosti v tiskové zprávě.

Podle analýzy navíc ceny o desítky procent zvyšuje nárůst cen stavebních prací a stavebního materiálu.

Celkem 23 procent bytů se prodalo na Praze 5, dalších 20 procent na Praze 9 a 17 procent na Praze 10. Nejmenší zájem je o byty na Praze 6, která zaznamenala jen dvě procenta z celkového prodeje bytů v Praze.

„Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Doufáme, že se letos již situace stabilizuje, protože poptávka po novém bydlení zůstává stále velká. Praha bude pro zájemce o nemovitosti určitě atraktivní i v budoucnosti,“ uvedl Marcel Soural ze společnosti Trigema.

Zdražování zpomaluje

Podle Eurostatu ceny domů a bytů v Evropské unii (EU) meziročně rostou o 4,3 procenta.

V Česku podle těchto dat zdražování začíná pomalu zmírňovat, i tak je však v rámci Evropy nadprůměrné, ve druhém čtvrtletí dosáhlo 7,5 procenta. [celá zpráva]

Ještě na konci března přitom byty zdražovaly meziročně o 7,7 procenta. I když je zpomalení nepatrné, Česko už není v čele pelotonu zemí, kde byty zdražují nejrychleji z celé osmadvacítky. Nejrychleji teď zdražují nemovitosti ve Slovinsku.

Reklama

Výběr článků