Indicie podle něj směřují k předsedovi hnutí ANO a bývalému ministru financí Andreji Babišovi. Ten už dříve odmítl, že by správu úkoloval.

FAU vlastní sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert, který Babiš donedávna přímo vlastnil, než ho převedl pod svěřenský fond.

Spory se týkají doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu. Společnost FAU to odmítá.

Šéf finanční správy Martin Janeček a ministr financí Andrej Babiš

Šéf Finanční správy Martin Janeček a exministr financí Andrej Babiš. Archivní foto.

FOTO: Petr Horník, Právo

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které Babiš o společnosti hovoří a mimo jiné říká: „…naši na FAU zaklekli.” Babiš následně odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu Finanční a Celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf Finanční správy ČR Martin Janeček.

Podle Šrámka to musí prověřit policie, protože je zvláštní, že zrovna v té době byly zahájeny exekuce na základě zajišťovacích příkazů vydaných Finanční správou.

„Podezření, že zajišťovací příkazy proti FAU vydala Finanční správa nikoliv z vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho stojícího mimo Finanční správu, pramení mimo jiné ze skutečnosti, že Finanční správa na dotaz FAU odpověděla, že o vydání zajišťovacích příkazů na částky přesahující 200 miliónů korun rozhodla úřední osoba podepsaná na zajišťovacích příkazech. Tedy řadový úředník Specializovaného finančního úřadu, což je více než nepravděpodobné, protože rozhodnutí takového rozsahu není v běžné rozhodovací kompetenci řadových úředníků finančních úřadů,” uvedl Šrámek.

Nepracujeme na zadání, brání se finanční správa

Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová uvedla, že Finanční správa pracuje naprosto samostatně, nikoliv na základě jakýchkoliv zadání. "To se týká i případu firmy FAU, u které Finanční správa zjistila skutečnosti, které jasně dokazují, že byla daná společnost vědomě zapojena do řetězového podvodu," uvedla mluvčí. Dodala, že čtvrteční vyjádření společnosti FAU vnímá jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně, na které Finanční správa upozornila.

Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika už soud rozhodl v její prospěch. Dvě žaloby soud ale odmítl.