„Češi do měsíce zaplatí 37 miliónů dolarů (téměř 827 miliónů korun) firmě RusGidro, aby umlčeli to ‚štěkání‘,” řekl Atambajev podle serveru Tazabek.kg. Dodal přitom, že v opačném případě budou hledat jiného investora.

Liglass Trading má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Náklady mají dosahovat až 700 miliónů dolarů (až 15,9 miliardy korun).

Přímluva z Hradu

O české firmě a její schopnosti ujmout se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti. Média poukazovala třeba na to, že společnost Liglass není v Česku v oboru známá a její dosavadní obrat dosahoval jen stovek tisíc korun.

Majitel společnosti Michael Smelík pochybnosti odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik miliónů dolarů. Více než milión dolarů musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na prestižní zakázku.

Pozornost také zakázka vzbudila kvůli přímluvě z Hradu. Podle informace serveru Neovlivni.cz se za zájmy této společnosti přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova. Mynář to potvrdil s tím, že se snažil firmě pomoci, ačkoliv s jejími zástupci nikdy nemluvil.

Upřesnil, že se za firmu přimluvil formou dopisu. Podobných dopisů za svého působení na Hradě podle vlastních slov poslal asi dvacet.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář

FOTO: Pavel Karban, Právo

Atambajev se podle kyrgyzských médií v minulosti zavázal, že dostavbu narynské kaskády osobně zabezpečí do konce svého mandátu. Do potíží se však budování dostalo, když Kyrgyzstán před půldruhým rokem vypověděl smlouvu s ruskou společností RusGidro, která údajně neměla na výstavbu dost peněz. Mandát Atambajevovi končí letos v říjnu.

Atambajev v pondělí poznamenal, že si již zvykl, že jeho počínání napadá hned „celá smečka” oponentů, podle kterých kontrakt s Ruskem a společností RusGidro neměl být vypovězen.

Udělali jsme naprosto správně, že jsme smlouvu s Ruskem vypověděli. Přesvědčil jsem se o tom já sám i prezident Ruska, že ruské společnosti se nechystaly kaskádu stavět.Almazbek Atambajev, kyrgyzský prezident

„Udělali jsme naprosto správně, že jsme smlouvu s Ruskem vypověděli. Přesvědčil jsem se o tom já sám i prezident Ruska, že ruské společnosti se nechystaly kaskádu stavět. Chovaly se v tom duchu, že ‚toto je naše, nesahejte nám na to‘," hájil se prezident. Zdůraznil, že je nutné nehledět na to, co říkají Spojené státy či Rusko, ale myslet výlučně na zájmy Kyrgyzstánu.

Pochybnosti ohledně české společnosti Liglass Trading vyvrátil podle hlavy státu šéf celé skupiny v interview rozhlasové stanice Azattyk: „Ptal se, ‚čeho se bojíte?‘. Řekl bych, že někteří soudruzi (...) se bojí toho, že se projekt uskuteční," poznamenal.

Upozornil, že jakmile zmíněná dohoda bude 4. srpna schválena valnou hromadou akcionářů kyrgyzského Energoholdingu, Češi budou muset během měsíce zaplatit 37 miliónů dolarů firmě RusGidro, čímž umlčí výhrady vůči této společnosti.

Kritika podle prezidenta plyne z obav, že se projekt uskuteční, tak jako v případě jiných projektů, které dokázal dotáhnout do konce. Je přesvědčen, že se tak stane i v tomto případě. Kyrgyzstán počká do konce srpna, zda česká firma zaplatí, co zaplatit má. „Pokud ne, budeme hledat jiného investora,“ řekl prezident.