Hlavní obsah

Stát přispěje na solární panely na střechách. Dotace bude až 150 tisíc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V programu Nová zelená úsporám bude možné od září žádat o až 150tisícovou dotaci na fotovoltaické systémy s ročním výkonem vyšším než 4000 kWh. Ve čtvrtek to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Dotace půjdou i na tepelná čerpadla, kotle či jako dosud na zateplování budov.

Foto: Milan Malíček, Právo

Solární panely na rodinném domě

Článek

Novinkou bude také možnost žádat o rozšíření solárního systému, na nějž již byla použita dotace, změna ale bude muset zvýšit zisk energie minimálně o pětinu. Lidé také budou moci využít peníze z programu v kombinaci s tzv. kotlíkovými dotacemi.

Na program sloužící hlavně na zateplování budov by mělo zamířit až 19,4 miliardy korun. Částka je daná financemi z prodeje povolenek k vypouštění škodlivin do ovzduší, může se tedy podle jejich ceny měnit. Lidé zatím zažádali o 5,74 miliardy korun ve 24 870 žádostech, stát vyplatil přes 12 500 žádostí za zhruba dvě miliardy korun. Naprostá většina byla pro rodinné domy.

Přispějí i na tepelné čerpadlo

Novou podporu na větší fotovoltaické systémy by mohly využít domy s vyšší spotřebou elektřiny. Jde zejména o domy, kde žije spolu více rodinných generací, nebo o domy, kde bydlí rodiny s malými dětmi.

Pří výměně starého kotle za tepelné čerpadlo dotované prostřednictvím kotlíkových dotací budou lidé moci získat bonus 20 tisíc korun při zateplení rodinného domu a 10 tisíc korun při instalaci solárního systému dotovaného z Nové zelené úsporám.

Obdobné to bude u dalších výměn uhelných kotlů například za kombinované kotle s biomasou, kde bonus při zateplování bude až 40tisícový.

„Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný úsporný zdroj tepla. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel," dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Reklama

Výběr článků

Načítám