„Naší snahou je první řadě na problém upozorňovat. Nikoho jsme nikdy nepokutovali, ale jsme připraveni prosadit zákon,“ říká předsedkyně úřadu Mária Frindrichová.

Úřad se odvolává na zákon z roku 1995 z počátků slovenské nezávislosti, kdy byl u moci tehdejší premiér Vladimír Mečiar. Zákon stanovil geografické názvy závazné pro tisk a úřady. Za nesprávné používání názvů smí úřad udělit pokutu až 3300 eur, při opakovaném prohřešku dokonce dvojnásobek.

Podle tohoto zákona jsou standardizované geografické názvy závazné pro tisk i úřady.

Dostali sme dnes doruceny osobne pracovníkom katastra oznam, ze máme písať Spojené kralovstvo Veľkej Británie a Severné...

Posted by Konstantin Cikovsky on Dienstag, 4. April 2017

Deník Sme, který v minulých dnech dopis od úřadu dostal, upozornil na to, že zákon porušuje i slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák nebo britské velvyslanectví v Bratislavě.

Britská ambasáda v Bratislavě uvedla, že používání zkráceného názvu jim nevadí. Nicméně zastupitelský úřad podle agentury Reuters uvedl, že své logo „britské velvyslanectví v Bratislavě“ uvede do souladu se zákonem.

V této souvislosti je zajímavé, že označení Česko pro Českou republiku stejný úřad připouští.

„K právní stránce se nedokážu vyjádřit, ale zaráží mě necivilizovaný způsob komunikace,” řekl deníku geograf Slavomír Ondoš z Univerzity Komenského, který má z dopisu „silný pocit hanby za to, že jako geograf bude s obsahem spojován”.

Redakce Sme se rozhodla „absurdní dopis” ignorovat. Jiná média přišla s podezřením, že „výhrůžky byrokratů” mají zamaskovat skandál kolem miliónových odměn rozdaných šéfkou výše zmíněného úřadu, navzdory tomu, že úřad proslul spíše špatnými službami a předraženými zakázkami, jak tvrdí jedna z opozičních stran v parlamentu.