Odbory chtějí vyjednávat o zvýšení platových tarifů. „Situace je dramatická, musí se provést okamžité reformy, aby se vytvořila pracovní místa. Každý třetí Argentinec je chudý,” řekl agentuře Reuters mluvčí CGT Julio Piumato.

Stávka zasáhla nejvíce dopravu, úplně přerušen byl pak letecký provoz. Do práce nepřišli řidiči autobusů ani učitelé, dělníci nebo celníci. Při pouličních srážkách mezi demonstranty a policí bylo několik osob zatčeno. Bezpečnostní složky nasadily vodní děla a slzný plyn.

Protestující v Buenos Aires se během argentinské generální stávky střetli s policií.

Protestující v Buenos Aires se během argentinské generální stávky střetli s policií.

FOTO: Martin Acosta, Reuters

Macri po svém nástupu do funkce v prosinci 2015 zdědil po osmileté vládě levicové prezidentky Cristiny Fernándezové zemi s vysokou inflací, nízkými devizovými rezervami a rozpočtovým deficitem. Sliboval příliv zahraničních investic, které se ale ve větší míře zatím nedostavily. Na podporu skomírající ekonomiky začal Macri zavádět reformy, omezil například vládní výdaje, včetně subvencí plynu. To se ale podepsalo na účtech za topení.

Loni míra inflace v Argentině přesahovala 40 procent, letos se odhaduje na 20 procent. Stávka přichází před říjnovými volbami do parlamentu, které budou testem podpory, jaké se prezident mezi obyvateli nadále těší. Trhy se obávají, že by se k moci mohla vrátit bývalá prezidentka Fernándezová. Ta byla na kordy se soukromým sektorem a během její vlády byla i posílena role státu v ekonomice.