Inspektorům pomohl při kontrolách rentgenový spektrometr, který začali využívat letos. Od začátku roku s jeho pomocí zkontrolovali celkem 257 bižuterních výrobků a 43 z nich (tedy 17 procent) obsahovalo víc těžkých kovů, než je dovoleno. Stanovené limity byly v mnoha případech překročeny o několik řádů.

„Obsah těžkých kovů v dovozové bižuterii se opět ukázal jako velký problém. Například u náušnic ve tvaru sovy byl limit pro kadmium překročen 9100krát, obsahovaly neuvěřitelných 91 procent kadmia,” uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Největší obsah kadmia 91 % byl nalezen v náušnici s přívěskem ve tvaru sovy na tržnici v Brně

Největší obsah kadmia 91 procent byl nalezen v náušnicích s přívěskem ve tvaru sovy v brněnské tržnici.

FOTO: ČIŽP

Tento výrobek objevili letos inspektoři při běžné kontrole ve vietnamské tržnici v Brně-Černovicích. Prodejce dostal pokutu 50 tisíc korun.

Obsah olova v případě náramku jiného dodavatele překračoval limit 1518krát.

Značně byly překračovány také limity pro nikl. „Z jedné části náušnice se uvolňoval až 324krát rychleji, než je dovoleno,” dodal Geuss.

Vysoký obsah kadmia 48 procent našla inspekce v náušnici s přívěskem ve tvaru slona u dodavatele z Kravař

Vysoký obsah kadmia – 48 procent – našla inspekce v náušnicích s přívěskem ve tvaru slona u dodavatele z Kravař.

FOTO: ČIŽP

Kovy se kontaktem s pokožkou mohou ze šperků dostat do těla.

Kadmium je evropskými předpisy omezeno z důvodu jeho nebezpečnosti pro životní prostředí i lidské zdraví. Je známé jako karcinogen a genotoxická látka, která se kumuluje v lidském těle, například v játrech a ledvinách, uvedla inspekce.

Člověk opakovaně vystavený olovu zase riskuje vážné a nevratné poškození nervové soustavy. Nikl je pak alergen, který může u citlivých osob vyvolat nepříjemné kožní reakce.

Inspekce doporučuje nakupovat bižuterii spíše než na tržištích v kamenných obchodech, případně vyžadovat atesty o složení výrobků.