Velké obchody budou muset podle nového zákona znovu zavřít 25. prosince. Na Štědrý den mají prodej povolen jen do 12 hodin.

O omezení prodejů na svátky, které kritizuje svaz obchodu i hospodářská komora, se vedl politický boj. Sněmovna původně chtěla omezit prodej jen na tři svátky, nakonec ale přijala senátní návrh a omezení se týká sedmi svátků (jsou uvedené v tabulce níže).

Velké obchody musí zavřít o těchto sedmi svátcích
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Zákaz se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních, výjimku mají lékárny, čerpací stanice nebo obchody na nádražích a letištích.

Obchodníci tvrdí, že je omezující zákaz připraví na tržbách o miliardy korun a že možná budou muset propouštět zaměstnance. Zdůrazňují také, že zaměstnanci přišli o možnost si na některé svátky díky příplatkům přivydělat, o což prý řada z nich stojí.

Odbory tyto argumenty odmítají – příplatky prý nejsou zdaleka pravidlem a propouštění se nebojí, protože obchody už tak nemají dost lidí. [celá zpráva]

Jeden z předkladatelů zákona, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, již dříve prohlásil, že nevzdává boj za to, aby se zákaz prodeje týkal všech svátků.