Bayer vyrábí nejen léky jako aspirin nebo přípravek proti kocovině Alka-Seltzer, ale i produkty pro zemědělce - hnojiva či postřiky proti škůdcům. Monsanto je známé svými geneticky modifikovanými plodinami jako kukuřice, soja, bavlna nebo pšenice, jejichž používání často kritizují ekologičtí aktivisté.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Pokud spojení schválí regulační úřady, vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Půjde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

Konkurenti v oboru Dow Chemical, DuPont a Syngenta také nedávno oznámili spojení, ačkoli i zde se čeká na schválení úřadů.

Obavy z ‘frankensteinských plodin’

Zemědělská sdružení vyjádřila obavy, že koncentrace na trhu omezí nabídku a zvedne ceny. Odpůrci geneticky modifikovaných potravin v Evropě se obávají vlivu Monsanta na kontinentu, píše britský server.

„Převzetí výrobce ‘frankensteinských plodin’ Monstanto může být pro Bayer i jeho zákazníky - zemědělce horor,” komentoval profesor John Colley z Warwick Business School.

Další ekonomové již dříve upozornili, že Bayer riskuje, protože se bude muset kvůli transakci významně zadlužit.